Důležitá je Praha, ne Ostrava nebo Brno, prohlásil Hudeček. Sklidil kritiku | E15.cz

Důležitá je Praha, ne Ostrava nebo Brno, prohlásil Hudeček. Sklidil kritiku

Důležitá je Praha, ne Ostrava nebo Brno, prohlásil Hudeček. Sklidil kritiku
Pražský primátor Tomáš Hudeček
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková

ČTK

Na pražského primátora a lídra TOP 09 do zdejších komunálních voleb Tomáše Hudečka se dnes z řady míst snesla kritika kvůli jeho výroku o tom, že se Česko může dostat na evropskou úroveň jen rozvojem Prahy, nikoliv Brna či jiných měst. Politici dalších stran jeho slova hodnotí jako úlet či křečovitou snahu zaujmout. Hudeček se později za svůj výrok omluvil. Označil jej za neobratnost a chybu.

„Pokud si kdokoli v České republice myslí, že Česká republika se může dostat na evropskou úroveň rozvinutím Brna, Ostravy, Břeclavi nebo Krnova, tak je na velkém omylu,“ řekl dnes při zahájení senátní a komunální kampaně TOP 09 Hudeček. „Pouze podpora centra, pouze podpora hlavního města, pouze podpora Prahy a pouze samotná aktivita nás obyvatel Prahy může být tím jediným nástrojem pro to, dostat se na evropskou úroveň ve všech ukazatelích, které bychom si přáli,“ uvedl také.

Kritici: Úlet i křečovitá snaha zaujmout

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) na Facebooku poznamenal, že si při čtení slov pražského primátora vzpomněl na film Ještě větší blbec, než jsme doufali. „Tomáši Hudečku, Česká republika opravdu není jen hlavní město Praha s jejími tunely na veřejné finance,“ napsal také.

Bývalý pražský primátor a lídr kandidátky ODS v hlavním městě Bohuslav Svoboda zase výrok Hudečka označil za křečovitou snahu zaujmout. „Nevím, jestli to Tomáš Hudeček myslí vážně, pokud říká, že se Česká republika dostane na vyšší úroveň pouze tehdy, když bude podporovat hlavně Prahu,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

„Rád bych upozornil na to, že právě Miroslav Kalousek z TOP 09 společně s Petrem Gazdíkem ze STAN připravili Prahu o zhruba 700 milionů korun ročně na změně systému rozpočtového určení daní,“ podotkl také s tím, že jen člověk nejistý si svou prací a pozicí se může podobně pochybně vymezovat.

Co na to řeknou v Hudečkově Olomouci? zaznělo z Brna

Svůj nesouhlas dal najevo také Petr Vokřál, který je kandidátem hnutí ANO na primátora Brna. „Tato slova považuji za naprosto nevhodná a doufám, že jde o jednorázový úlet pana Hudečka a ne součást volebního programu TOP 09. Jsem zvědav, co na tento nesmyslný pragocentrický výlev řeknou panu Hudečkovi v jeho rodné Olomouci či pan Kacer v Brně,“ napsal v prohlášení. Jaroslav Kacer je lídrem kandidátky TOP 09 v Brně.

Hudečkův výrok odmítla i lidovecká kandidátka na brněnskou primátorku Klára Liptáková. „Mimopražští tvoří 90 procent populace a současně tři čtvrtiny hrubého domácího produktu,“ uvedla. „Myslím, že je to zřejmé pro rodilé Pražany i pro lidi, kteří v Praze bydlí, ale narodili se někde jinde, třeba jako pan primátor v Olomouci,“ podotkla. „Cyril s Metodějem taky nepřišli do Prahy,“ dodala.

Primátor si nakonec posypal hlavu popelem

Pražský primátor odpoledne uznal svou chybu a za vyjádření se obyvatelům i představitelům zmíněných měst omluvil. „To, co jsem chtěl zdůraznit, je fakt, že Praha je klíčovým tahounem celé České republiky, podílí se nejvíce na tuzemském HDP. Dnes v Praze navíc probíhají významné změny, které ji směřují na úroveň vyspělých a úspěšných západních metropolí. Proto je důležité, aby stát Prahu podporoval. Z rostoucí prosperity hlavního města bude těžit celé Česko, včetně regionů,“ uvedl.

„Pochopitelně, stát musí myslet i na další města, obce a kraje. Nežádám pro Prahu žádné výjimky, je v našem společném zájmu, aby byla prosperující a moderní metropolí a stala se tahounem růstu celého státu,“ doplnil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!