Evropská unie je v rozkládajícím se stavu, návštěvy Merkelové a Macrona byly jen PR, řekl exprezident Klaus | E15.cz

Evropská unie je v rozkládajícím se stavu, návštěvy Merkelové a Macrona byly jen PR, řekl exprezident Klaus

Václav Klaus na oslavě svých 77. narozenin.
Václav Klaus na oslavě svých 77. narozenin.
• 
ZDROJ: Jakub Poláček, Martin Přibyl, archiv Blesku

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Oslavy 100. výročí založení Československa podle bývalého prezidenta Václava Klause Česko málo využilo k reflexi své současné situace a pozice v Evropské unii. V televizi Prima přitom přirovnával unii k Rakousku-Uhersku a v nadsázce se ptal, zda svátek není labutí písní české státnosti. Poukázal na to, že na víkendové oslavy nepřijeli představitelé Bruselu, ale hlavy nejsilnějších států EU.

„Evropská unie je v rozkládajícím se stavu, a ti dva dominantní představitelé Evropské unie mají strach, aby se země visegrádské čtyřky, té střední Evropy, nějak nezačaly od jádra unie vzdalovat, tak oni spěchají do Prahy, aby říkali: I my, velcí Francouzi, i my, velcí Němci, bereme Českou republiku na zřetel! To není nic jiného než jejich public relations,“ řekl Klaus.

Za pozoruhodné označil, že přijeli dva nejvýraznější představitelé národních států v Evropě. „Nepřijíždí žádný představitel Evropské unie, a tím se vracím ke svému bonmotu, EU by se měla přejmenovat na MMU jako Macron, Merkelová unie," uvedl.

Macron před návštěvou Česka v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že EU potřebuje další integraci a nebude se ohlížet na země, které by ji chtěly jen blokovat. Klaus jeho výrok označil za klasickou drzou aroganci Francouzů. Větší integrace EU skloňovaná Macronem podle něj znamená pouze snahu o zvýšení vlivu Francie.

Kritice EU věnoval Klaus i velkou část svého dnešního projevu na slavnostním shromáždění v Národním památníku na Vítkově. „Pro vstup do tohoto nadnárodního svazku nehlasovala většina našich spoluobčanů se záměrem éru započatou 28. říjnem 1918 ukončit a stát se znovu pouhou provincií,“ prohlásil. Podle něj EU omezuje suverenitu evropských států.

Před Klausem vystoupil na Vítkově předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička. V projevu odsoudil kritiky premiéra Andreje Babiše (ANO), kteří protestovali proti Babišovi při srpnové pietě před budovou Českého rozhlasu za oběti okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Společnost podle Vodičky hrubne. ČSBS pod Vodičkovým vedením čelí kritice kvůli údajným nedemokratickým praktikám vedení svazu či přijímání kontroverzních politiků za členy. Svaz na protest opustili někteří dlouholetí členové. ČSBS nedávno udělil vyznamenání komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi, který jako policista zasahoval proti lidem demonstrujícím proti komunistické totalitě v roce 1989.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video