Exmanažeři MUS se hájí u soudu: podnik jsme netunelovali, stala se z něj moderní firma | E15.cz

Vše o designu

Vše o designu Vstoupit do speciálu

Exmanažeři MUS se hájí u soudu: podnik jsme netunelovali, stala se z něj moderní firma

Exmanažeři MUS se hájí u soudu: podnik jsme netunelovali, stala se z něj moderní firma
Jiří Diviš (vlevo) a Petr Kraus (uprostřed) u soudu
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Bývalý člen dozorčí rady Mostecké uhelné společnosti Jiří Diviš i někdejší manažer firmy Petr Kraus u soudu popřeli tvrzení obžaloby, že byli při transformaci MUS členy organizované skupiny. Obvinění z podvodu a zneužití obchodních informací odmítli. Kraus podotkl, že vláda v roce 1999 prodala minoritní podíl státu v MUS, protože „se potřebovala zbavit horké brambory“. Diviš prohlásil, že stát tehdy vůbec neměl zájem podporovat uhelný průmysl, a dokonce činil kroky poškozující MUS.

Prodej 46 procent akcií Mostecké uhelné společnosti firmě Investenergy schválila vláda současného prezidenta Miloše Zemana. Podle státního zástupce zaplatila Investenergy za podíl penězi, které pocházely přímo z MUS, odkud je předtím údajně vyvedla pětice obžalovaných. Manažeři tak údajně způsobili státu škodu nejméně 3,2 miliardy korun.

„Prohlašuji, že se cítím být nevinen a nejsem si vědom, že bych se dopustil jakéhokoliv trestného činu. Popírám především to, že se v případě MUS jednalo o předem koordinovanou a plánovanou činnost několika osob, a to, že bych zakládal nějakou společnost s nekalými úmysly,“ vypověděl poradce a právník Diviš, který Investenergy zastupoval.

„MUS rozhodně nebyla vytunelována. Nedošlo k žádnému odsunu aktiv. Chci podtrhnout, že ani nebyly vyplaceny žádné dividendy,“ pokračoval. Jeho spoluobžalovaní Antonio Koláček a Oldřich Klimecký se podle něj společně se zesnulým dalším manažerem Lubošem Měkotou zasloužili o to, že z někdejšího socialistického podniku vznikla moderní a prosperující uhelná společnost. To, že se v několika letech podařilo mnohonásobně zvýšit hodnotu MUS, bylo podle Diviše výsledkem tvrdé práce, nikoliv nezákonného jednání.

Soud zahájil proces v kauze Mostecké uhelné. Končí dvacet let trápení, řekl obžalovaný Koláček

„Tvrzení obžaloby o existenci organizované skupiny není pravdivé. Jedná se o výraznou abstrakci a chybnou interpretaci skutečných událostí. Jsem zcela přesvědčen, že MUS ani státu nevznikla z uvedených transakcí žádná škoda,“ uzavřel Diviš, který má vedle českého i švýcarské občanství a žije v Monaku. K dotazu soudu, čím se dnes živí, se nechtěl vyjádřit. Uvedl, že je bez zaměstnání.

Obšírně vypovídal i Kraus, který je v současné době předsedou představenstva firmy Newton Holding. „Nebyl jsem nikdy členem žádné organizované skupiny, nedával jsem žádné pokyny k nezákonným operacím, natož abych se z nich obohacoval,“ řekl k obžalobě.

Případem MUS se zabývala i švýcarská justice. Podle jejího rozsudku si má Kraus odpykat 36 měsíců ve vězení. Vinným byl uznán i Diviš, o výši jeho trestu však zatím Švýcaři pravomocně nerozhodli.

Mosteckou uhelnou ovlivňovaly tajné služby, tvrdí bývalý šéf MUS Koláček

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!