Exšéf protikorupční policie chce po Bradáčové omluvu a 200 tisíc

Tomáš Martinec

Tomáš Martinec Zdroj: ctk

Bývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec požaduje od šéfky pražského vrchního státního zastupitelství Lenky Bradáčové omluvu a 200 tisíc korun za její loňské tvrzení, že proti ní vykonstruoval kauzu. Martinec loni kvůli sporu rezignoval na svou funkci.

Spor Bradáčové a Martince odstartoval v březnu 2013, kdy žalobkyně v rozhlase řekla, že ji chce Martinec zničit tím, že na ni vyrábí kauzu. Tehdejší ředitel protikorupčního útvaru se předtím s Bradáčovou sešel a řekl jí, že její manžel, se kterým však již žalobkyně nežije, figuruje v jedné z kauz.

Podle pozdějších závěrů kontroly policejního prezidia se tím Martinec nedopustil trestného činu ani přestupku, postupoval však nestandardně. Protože vyzradil informace z trestního spisu, byl mu na dva měsíce snížen plat o desetinu.

Martinec nyní tvrdí, že Bradáčová porušila jeho osobnostní práva, zejména lidskou důstojnost a vážnost. „Tyto Vaše difamující kroky vedly v podmínkách tehdejšího vládního uspořádání, kdy se Vám dostalo masivní a nekritické podpory ministra spravedlnosti Pavla Blažka a i nečinnosti ze strany ministra vnitra Jana Kubiceho, ke znevážení mého klienta v takovém rozsahu, že mu v zásadě za tehdejší atmosféry nezbývalo nic jiného než ukončit svůj služební poměr u Policie ČR,“ napsal Martincův advokát Jiří Vyvadil Bradáčové v předžalobní upomínce.

Požaduje, aby Bradáčová zaslala Martincovi omluvu „za zcela nepravdivý a ničím nepodložený výrok“ všem médiím, která o kauze informovala. Pokud státní zástupkyně na předžalobní upomínku neodpoví do deseti dnů, právník proti ní podá žalobu na ochranu osobnosti.

Bradáčová sdělila, že upomínku doposud nedostala. „Slova pana Martince nemám důvod komentovat. Vše bylo řečeno,“ uvedla bez dalších podrobností.