Filip: Lid čekají revoluční společenské změny

Vojtěch Filip, KSČM

Vojtěch Filip, KSČM Zdroj: E15 Eduard Erben

Lid čekají v dohledné době nejhlubší revoluční společenské změny, česká společnost je v bodu zlomu. Sdělil to ve svém projevu delegátům osmého sjezdu KSČM v Liberci předseda strany Vojtěch Filip. Ve svém proslovu se dovolával někdejšího stranického vůdce a komunistického prezidenta Klementa Gottwalda.

Šéf KSČM obvinil vládu, že vysává peníze z kapes středních a chudých vrstev, deformuje penzijní a pojistný systému. „Česká republika se pod vedením koaličních politiků propadá do bezvýznamnosti,“ zdůraznil. Dívají se na nás jako na korupční zemi, dodal. Děkoval naopak občanům za jejich postoj a za jejich účast na demonstracích a za jejich podpisy pod peticemi. Nemůže být menších cílů než porážka Nečasovy vlády a zastavení jejich reforem, řekl Filip.

Pochvaloval si, že dříve přehlížená KSČM začala být uznávaným subjektem u občanských iniciativ. Podotkl, že se loni dokonce podařilo prosadit vystoupení zástupců KSČM na demonstracích občanských iniciativ.

Minulá léta znamenala podle Filipa rozvrácení stability a bezpečnosti ve světě. Mírový rozvoj civilizace byl ohrožován radikalizací globálního kapitalismu. Současná hospodářská krize daleko překonává krizi 30. let. Jde o krizi morální. Nápravu vidí šéf českých komunistů jedině v radikální změně samého systému, nebo alespoň ve výrazné regulaci globálního kapitálu.

Kritice Filip podrobil také Spojené státy a jejich snahu o „ekonomickou a vojenskou nadvládu“. Státy a národy ale podle něj chtějí spravedlivější rozdělování bohatství ve světě a jeho proměnu v mnohopolární svět. Přesvědčen je, že vítězem zápasu o charakter sociálněekonomického modelu bude Čína se svou moderní ekonomikou a sociálně spravedlivějším řízením společnosti a rozdělováním hmotných statků.

Nadnárodní globální společnosti se podle Filipa snaží ovládnout veřejné mínění. Dochází k mediálním blokádám levicových názorů zvláště pak KSČM. V porovnání s minulostí je děsivá. Představitelé jiných stran se dostávají do médií násobně častěji. „To je mediokracie,“ zdůraznil komunistický předseda.

Na závěr Filip zdůraznil, že dlouhodobým cílem je budování spravedlivějšího společenského řádu - socialismu. Komunisté ho považují za první stupeň komunismu.