Fondy se vracejí do střední Evropy

Staropramen

Staropramen Zdroj: pivovary-staropramen.cz

Kupci firem a majitelé, kteří je prodávají, si začínají zvykat na „nový normál“, tedy stabilizaci cen na nižší úrovni. Toto přijetí reality způsobuje, že se aktivita private equity fondů v regionu střední Evropy obnovila.

Z průzkumu společnosti Deloitte, jehož výsledky má deník E15 k dispozici, vyplývá, že v posledních šesti měsících docházelo k opatrnému opětovnému nárůstu optimismu a postupnému překonání rekordního poklesu důvěry z podzimu 2011. Tehdy důvěra spadla na druhou historicky nejnižší úroveň od podzimu 2008 a vrátila se zhruba na úroveň, kde byla naposled před kolapsem finančních trhů na jaře před čtyřmi lety.

Vývoj v investičních fondech odpovídá celkovým trendům v oblasti fúzí a akvizic, které se v posledních týdnech odlepily ode dna. Největším regionálním obchodem je prodej pivovarské skupiny StarBev (do ní patří například pivovary Staropramen), kterou fond CVC prodal americkému strategickému investorovi Molson za 2,65 miliardy eur.

Nejaktivnějšími fondy v regionu jsou investiční skupiny Penta Investments, Enterprise Investors a Genesis Capital. Penta se podepsala pod dva zajímavé obchody: spolu s fondem Eastbridge Group vstoupila do polského NFI Empik Media & Fashion a prostřednictvím své české firmy AB Facility koupila polskou úklidovou firmu Clar System.

Největší fondové obchody uplynulého roku Největší fondové obchody uplynulého roku | E15

Mezi nejzajímavější takzvané exity, tedy prodeje podílů z portfolia fondů, patřil pro ústupu CVC ze StarBev primární úpis akcií technologické firmy AVG na newyorské burze. Své akcie takto prodaly Enterprise Investors, Intel Capital a Grisoft Holding.

Z průzkumu Deloitte vyplývá, že ustoupil strach z regionálního otřesu ekonomiky. Devětadvacet procent respondentů čeká další zvýšení obchodní aktivity investičních fondů. „Jednoznačně je cítit, že roste objem obchodů, což dokládá dvacet nových investic zmíněných v průzkumu,“ uvedl Garret Byrne, partner společnosti Deloitte, který má na starost fúze a akvizice v rámci střední Evropy.