Hrozí rozpočtové provizorium, pro ekonomiku to není fatální | E15.cz

Hrozí rozpočtové provizorium, pro ekonomiku to není fatální

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česku reálně hrozí na začátku příštího roku kvůli pravděpodobným předčasným volbám rozpočtové provizorium, vyplynulo z vyjádření analytiků. Pro ekonomiku by to však nemusel být fatální problém, takový stav ale nesmí trvat příliš dlouho. Pokud politici prokážou dostatek vůle a včas se dohodnout, lze se dokonce provizoriu i vyhnout.

„Riziko rozpočtového provizoria na začátku 2014 je značné. Takovému scénáři se ale zatím lze vyhnout, bude-li k tomu všeobecná vůle,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „Osobně si myslím, že rozpočet nebude schválen včas. Vláda Jiřího Rusnoka ho sice připraví, ale nedomnívám se, že projde sněmovnou,“ doplnila hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Včasnému přijetí státního rozpočtu příliš nevěří ani analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Politická scéna je rozhádaná a zdá se mi, že jednotlivé strany sledují více své vlastní zájmy, než zájem ČR jako celku. Schválení státního rozpočtu tak odhaduji na leden či únor příštího roku, a to v tom lepším případě,“ uvedl.

Teoreticky je podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka možné stihnout všechna tři čtení návrhu a zákon o rozpočtu schválit. „V praxi to ale vyžaduje, aby současná úřednická vláda v demisi připravila kvalitní návrh rozpočtu a aby ho akceptovala vláda, která vzejde z předčasných voleb. Na předělávání návrhu rozpočtu nebude čas,“ upozornil.

Sněmovna musí dostat návrh rozpočtu do konce září
Vláda musí návrh státního rozpočtu na příští rok schválit a předložit Poslanecké sněmovně podle rozpočtových pravidel do konce září. Sněmovna má následně čas do konce roku. Pokud rozpočet do té doby neschválí, hospodaří stát od nového roku na základě rozpočtového provizoria, tedy podle parametrů rozpočtu z předchozího roku. Taková situace trvá do doby, než poslanci schválí návrh rozpočtu.

„I minulá koalice schvalovala loni rozpočet po úpravách na poslední chvíli,“ připomněl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Pokud by ale podle něj pokračovala patová situace ve sněmovně a zamítnutí rozpočtu, nastalo by opravdu rozpočtové provizorium.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.