Jméno Dalík nikdy nepadlo, řekl bývalý americký velvyslanec v kauze Pandurů

Lobbista Marek Dalík u pražského městského soudu,

Lobbista Marek Dalík u pražského městského soudu, Zdroj: ctk

Nákup obrněných vozidel Pandur pro českou armádu provázelo neetické jednání. Před pražským městským soudem to dnes řekl bývalý velvyslanec USA v Česku Richard Graber, který se prostřednictvím videokonference vyjadřoval k údajné korupční kauze lobbisty Marka Dalíka. V souvislosti se zakázkou však exvelvyslanec Dalíkovo jméno neuvedl, prý se nezmiňovalo. Řekl jen, že zbrojařská firma Steyr nevěřila tehdejšímu náměstkovi ministryně obrany Martinu Bartákovi. Bližší informace však Graber neuvedl.

Policisté vyšetřovali bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) Dalíka na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Dalík vinu odmítá.

Bývalý velvyslanec vypovídal ze Spojených států prostřednictvím videokonference. V soudní síni byla instalována velká obrazovka a zvukový aparát. Zařízení bylo umístěno před trestním senátem, a svědka tak kromě soudu viděl jen Dalíkův advokát a státní zástupce.

Nevěřil Bartákovi

Soud se kauzou zabývá zhruba rok a půl, z toho jeden rok zabrala přestávka, během níž se zařizoval dnešní výslech amerického diplomata. Graber v úvodu své výpovědi uvedl, že se o neetickém jednání dozvěděl při telefonickém rozhovoru s šéfem firmy Steyr Johnem Ullrichem, který prý nevěřil Bartákovi. „Nevzpomínám si na to, že by přímo uvedl jméno pana Dalíka,“ řekl soudu Graber při výpovědi, která i s překladem zabrala hodinu a půl.

Zahraniční zbrojaři tvrdí, že úplatek byl potřebný k tomu, aby kontrakt pro českou armádu pokračoval. Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Bývalý americký velvyslanec dával údajnou neetickou nabídku do souvislosti s problémy při obchodu české strany a zbrojařů, ambasáda podle něj o problémech se zakázkou informovala v depeších. Graber při výpovědi doplnil, že si nevzpomíná na žádnou konverzaci, která by se týkala přímo úplatků. „Byly tam náznaky, že k něčemu takovému mohlo dojít. Nevzpomínám si na to, že by bylo diskutováno jméno pana Dalíka,“ uvedl Graber.

Spokojenost s výpovědí

Státní zástupce Jan Kořán byl s výpovědí spokojen. „Nemyslel jsem si, že by řekl více podrobností. S časovým odstupem to je velmi složité,“ řekl novinářům Kořán. Dalíkův advokát Tomáš Sokol byl také spokojen. Podle něj naopak výpověď vyzněla ve prospěch jeho klienta.

Žádost o miliony prý prosazoval i slovenský lobbista Miroslav Výboh. Při dřívějším jednání to tvrdil další exmanažer zbrojovky Steyr Lutz Kampmann. Nabídka slovenského lobbisty údajně padla zhruba měsíc po schůzce, kde prý o stejnou částku žádal Dalík. Výboh rovněž u soudu úplatky popřel. Podle médií však byl obviněn rakouskou policií, která se jeho částí kauzy zabývá.

Dalíkovi hrozí za pokus o podvod až deset let vězení. Soud však může jeho údajné korupční jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení, případně také na nepřímé úplatkářství, za něž hrozí až tři roky.

Při dnešním jednání zaznělo jméno bývalého ministra Bartáka, který byl obžalován z korupce u jiné armádní zakázky. Podle obžaloby požadoval úplatek přes 80 milionů korun od představitelů Tatry. Soudy jej však pravomocně zprostily viny.