John: U některých očividně zvítězily ambice a posty

Radek John

Radek John Zdroj: profimedia.cz

Předseda Věcí veřejných Radek John je rozkolem ve straně, který způsobil včerejší odchod místopředsedkyně Karolíny Peake a dalších poslanců strany, šokován. Nově vznikající uskupení kolem Peake včera večer označil za platformu funkcí a postů. John v prohlášení z pracovní cesty ve Varšavě připomněl takzvaný sarajevský atentát, který předcházel rozštěpení ODS a vzniku Unie svobody. Situace je podle něj podobná i té, kdy z části KDU-ČSL vznikla nyní vládní TOP 09.

„Situace se opakuje. Jsem šokován, opakuje se Sarajevo 2. U některých očividně zvítězily ambice a posty. Z lidského hlediska mě mrzí dvojnásob, neb jsem mnohé z odejitých považoval za své velmi blízké spolupracovníky a přátele. Pro mě se nic nemění, hájení programu VV spolu se zájmy voličů nevzdám,“ uvedl John.

Vyzval také ministry nominované za Věci veřejné, aby na dnešní vládě buď usilovali o zpřísnění zdanění hazardu nebo nedostatečný vládní návrh vetovali. „Je třeba hájit dlouhodobý postoj VV k této otázce, a pokud stoupenci platformy slíbili naplňovat program VV, jak včera vyplývalo z jejich slov, mohou to dnes jednoznačně prokázat,“ uvedl John.

Vicepremiérka Peake včera oznámila, že ukončila členství ve VV, odešla z jejich poslaneckého klubu a zakládá novou platformu. Vzápětí oznámili konec v nejmenší vládní straně i ministři dopravy Pavel Dobeš a Kamil Jankovský a například poslanci Viktor Paggio, Dagmar Navrátilová či Lenka Andrýsová.

Klasnová: Naše síla zůstává v krajích, není problém přejít do opozice

Místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová rozhodnutí Peake kritizuje. „Jsem ráda, že kraje zůstávají s předsednictvem původních VV, připomínám, že právě v krajích je a zůstává síla naší strany. Zejména rozhodnutí krajů také předurčí další směřování VV. Nemáme problém případně ani přejít do opozice, budou-li si to zástupci krajů přát,“ uvedla Klasnová. „Ukázalo se, kdo z vysokých představitelů strany nebyl ochoten uposlechnout rozhodnutí nejvyššího orgánu strany – grémia, když ,“ dodala.

Hlasy z okruhu nové frakce dávají najevo, že by jich na těsnou sněmovní většinu spolu s poslanci ODS a TOP 09 mohlo být dost. K ní by bylo třeba, aby se k Peake přidalo nejméně sedm dalších poslanců.

Premiér Petr Nečas uvedl, že chce jednat. Je pro něj důležité, aby vláda měla ve sněmovně jistou většinu.

Sociální demokraté vyzvali k uspořádání předčasných voleb v červnovém termínu. „Opírání se o nové odpadlíky z VV kolem Peake dále podlomí vládní legitimitu,“ myslí si předseda strany Bohuslav Sobotka. Po volbách v nejbližším možném termínu volá i KSČM.

Koalice nyní ve sněmovně disponuje hlasy 52 občanských demokratů, ale to včetně Pavla Béma, TOP 09 má 41 členů. K většině 101 hlasů tak větším koaličním stranách chybí osm nebo devět poslanců.