K legálnímu léčení marihuanou chybí jen podpis prezidenta | E15.cz

K legálnímu léčení marihuanou chybí jen podpis prezidenta

Million Marihuana March
Million Marihuana March
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Marihuana bude legálně sloužit ke zmírnění závažných onemocnění. K dostání bude ještě letos v lékárnách na elektronický předpis. Pacienti si ji alespoň prozatím budou muset koupit. Počítá s tím novela o využívání konopí k léčebným účelům, kterou dnes schválil Senát hlasy 67 ze 74 přítomných členů horní komory. Normu nyní ještě dostane k podpisu prezident.

Marihuanu je možné používat například při zmírnění příznaků rakoviny, Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy, lupénky nebo atopického ekzému. Na dovoz a distribuci konopí bude dohlížet Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má do roka začít vydávat licence tuzemským pěstitelům. Na léčiva z marihuany zatím nebudou přispívat zdravotní pojišťovny a proto budou pro uživatele drahé. Právě na to před jednáním poukazovali senátoři ČSSD. Konopí bude podle nich v lékárnách pro řadu pacientů cenově nedostupné, pokud by nebylo alespoň částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovny se tomu zatím brání. Pacient by za konopí mohl podle dosavadních odhadů zaplatit až 10 tisíc korun měsíčně. Nelegálně si ale drogu podle kritiků pořídí nadále mnohem levněji.

„Nedotované konopí bude pacientům k ničemu,“ uvedl například senátor ČSSD Petr Gawlas. Norma podle něho jenom zakonzervuje současný stav. Bude třeba přesvědčit pojišťovny, že konopí je v některých případech skutečně lék, řekl. Spoluautor poslanecké předlohy Pavel Bém (ODS) přiznal, že úhrada konopí z pojištění nemohla být v normě obsažena v zájmu jejího prosazení.

Senátor a prezident Agrární komory Jan Veleba normu podpořil kvůli tuzemským pěstitelům. „Každá nová komodita je pro naše zemědělce dobrá,“ uvedl Veleba, i když přiznal, že konopí se zcela určitě nebude v Česku pěstovat na tisících hektarů.

„Byli jsme mezi prvními, kdo takhle houževnatě a hodně komunikoval, aby se konopí dostalo blíže k nemocným. Jsme rádi, že se tak stalo a musíme poděkovat všem, kdo se o to přičinil. Je to nejlepší krok k tomu, aby se konopí zlegalizovalo kompletně. Každý člověk nad 18 let, který bude seznámen s legislativou, by měl mít zákonnou šanci konopí užívat,“ míní Jiří Stabla z Carun Pharmacy.

„Je to zatím o velkém byznysu,“ uvedla místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). Podle ní je třeba hledat cestu, jak zabránit případné kriminalizaci pacientů, kteří si konopí pěstují pro vlastní potřebu, nebo umožnit „babkám kořenářkám“, aby jednu rostlinku mohly použít k výrobě léčivého přípravku. „Jestliže je možné v zákoně formulovat to, že malé množství drogy není kriminalizováno, nevím, proč bychom nemohli tolerovat skutečně ty babky kořenářky,“ dodala.

Jak se budou vybírat dodavatelé
Státní ústav pro kontrolu léčiv bude určovat, na jaké ploše se konopí bude pěstovat. Ústav má například vydávat maximálně pětileté licence pěstitelům a organizovat výběrové řízení na nákup marihuany, které má být dvoukolové.
Ve druhém kole bude rozhodujícím kritériem cena konopí, která by měla mít tříčtvrteční váhu. Podmínkou pro udělení licence bude také to, že tuzemské konopí bude levnější než dovážené.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video