Kalousek podle Jarolíma zneužil pravomoci. Podal na něj trestní oznámení | E15.cz

Kalousek podle Jarolíma zneužil pravomoci. Podal na něj trestní oznámení

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: Eduard Erben, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím podal trestní oznámení na ministra financí a místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska pro údajné zneužití pravomoci v souvislosti s firmou Ostroj Opava. Informaci zveřejnil server Aktuálně.cz. Bližší informace prý Jarolím médiím sdělí až po víkendových sjezdech TOP 09 a ODS. Podle Kalouska jde o vykonstruované udání. Ministr financí na Jarolíma podá trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění. Chce tak bránit své dobré jméno.

„Jedná se o další účelově vykonstruované udání místopředsedy Věcí veřejných na moji osobu,“ sdělil Kalousek prostřednictvím tiskového odboru svého ministerstva. „Začíná být poněkud únavné být neustále mediálně účelově kriminalizován místopředsedou koaliční strany,“ napsal Kalousek.

„Cítím povinnost bránit nejen své dobré jméno, ale veřejně čelit fízlovskému politickému stylu Věcí veřejných. Podávám proto na místopředsedu Jarolíma trestní oznámení pro trestné činy pomluvy a křivého obvinění,“ dodal místopředseda TOP 09.

Podle informací serveru Aktuálně Jarolím v trestním oznámení cílí nejen na Kalouska, ale i na jeho spolupracovníka Radka Šnábla. Oba měli zneužít své pravomoci v souvislosti s opavskou firmou Ostroj. Server uvedl, že tato společnost loni přispěla TOP 09 milionem korun do stranické pokladny.

Trestní oznámení podle Kalouskova vyjádření míří na případ, který se týká činnosti společnosti Konpo, dceřiné společnosti České konsolidační agentury s pohledávkami akciové společnosti Ostroj. „Tato operace proběhla v roce 2001 (v době opoziční smlouvy) a já ji nemohl nijak ovlivnit,“ napsal Kalousek ve své reakci. Ministr financí uvedl, že je kdykoli připraven dokumenty týkající se případu předat orgánům policii.

Na údajně podezřelé dění kolem Ostroje upozorňuje i KSČM

Na Kalouskův vztah s Ostrojem před rokem upozornil předseda KSČM Vojtěch Filip. Uvedl, že začátkem roku 2008, tedy v době působení Kalouska na postu ministra financí, byla podle něho „podvodným způsobem“ vymazána zástavní práva k nemovitostem Ostroje. Společnost přitom prý měla z roku 2001 dluh státu ve výši 533 milionů korun.

Podle dnešního Kalouskova vyjádření ale byla vymazána zástavní práva z katastru už v roce 2001. „Celá kauza byla v následujících letech mnohokrát šetřena orgány činnými v trestním řízení, padlo několik obvinění a byly vyneseny nepravomocné rozsudky, které byly později vrchním soudem zrušeny,“ dodal Kalousek.

Podávání trestních oznámení na koaliční partnery se pomalu stává normou vládnoucího kabinetu. Agilní je především nejmenší vládní strana Věci veřejné. Samotný Jarolím podal v září trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli likvidaci ropných vrtů na Hodonínsku. Vítěze tendru na odstranění ekologické zátěže vybralo ministerstvo financí. Další trestní oznámení podal v srpnu kvůli dřívějším zakázkám na ministerstvu pro místní rozvoj.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video