Kalouskovy dluhopisy ČSSD nejspíš zpřísní | E15.cz

Kalouskovy dluhopisy ČSSD nejspíš zpřísní

Stínový ministr financí Jan Mládek uvedl, že chce program spořicích dluhopisů zachovat. Podmínky by ale měly být pro stát výhodnější.
Stínový ministr financí Jan Mládek uvedl, že chce program spořicích dluhopisů zachovat. Podmínky by ale měly být pro stát výhodnější.
• 
ZDROJ: ctk

David Klimeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tvůrce státních „spořicích“ dluhopisů Miroslav Kalousek odešel z postu ministra financí, úřad chce přesto v jeho strategii zvyšování držby dluhu v rukou domácností pokračovat. Podle ministerské strategie financování státního dluhu má na podzim proběhnout již pátá emise spořicích dluhopisů za 10 až 20 miliard korun.

Jaké budou výnosové parametry, zatím rezort pod vedením Jana Fischera říci nechce. „Detaily jako obvykle včas oznámíme,“ sděluje mluvčí Ondřej Šrámek. Úřad by rád udržel i současnou praxi dvou emisí dluhopisů do roka. „Nelze ale předjímat, jak se k tématu postaví nová politická vláda,“ doplňuje Šrámek.

Parametry Kalouskových dluhopisů dříve kritizovala ČSSD, která má podle průzkumů zatím největší šance po podzimních volbách sestavovat vládu. Stínový ministr financí Jan Mládek uvedl, že chce program spořicích dluhopisů zachovat. Podmínky by ale měly být pro stát výhodnější. „S podzimní emisí toho moc neudělám, protože nová vláda bude ustavena, když to dobře půjde, počátkem prosince 2013. Mohu maximálně apelovat na pana ministra Fischera, aby emise byla výhodná jak pro stát, tak pro občany,“ uvedl.

Pokud by se ČSSD vlády skutečně ujala, byly by od jarní emise roku 2014 nabízeny spořicí dluhopisy nejspíše s nižším výnosem a s delší splatností než nyní.

Spořicí dluhopisy se staly terčem kritiky z mnoha stran. Analytici ministerstvu vyčítají, že domácnostní dluhopisy se státu prodraží – zatímco úrok pětiletých státních dluhopisů pro velké investory loni spadl pod jedno procento, u spořicích se pohyboval v průměru na třech procentech ročně.

Spořicí dluhopisy také podle informací z trhu kupovali velcí spekulanti, kteří na jejich nákup používali nízkoúročené půjčky od bank. Rozdíl v úročení byl při velkých objemech slušným ziskem.

Účast velkých hráčů naznačují i statistiky ministerstva financí. Z nich vyplývá, že na jednoho držitele drobných dluhopisů vychází balík za 827 tisíc korun. Nejvíce lidí přitom koupilo objem po zhruba 100 tisíci korunách.

„Pokud budu ministrem, tak chci v programu pokračovat. Rád bych, aby emise byly různorodé a zastoupeny byly i obligace s delší dobou splatnosti. Povedu debatu s úředníky ministerstva a emitenty o optimální výši výnosů. Byl bych rád, kdyby jako doplněk k dematerializovaným obligacím byly vydány i dluhopisy klasické papírové,“ říká Mládek. Pokud by Mládek tyto změny prosadil, riskuje menší zájem domácností o dluhopisy. Už nyní jsou výnosy některých z nich nižší než u srovnatelných termínovaných vkladů bank či kampeliček.

Podle údajů ministerstva bylo loni na konci roku v oběhu spořicích dluhopisů asi za 56 miliard korun, jež drželo téměř 68 tisíc investorů. V drtivé většině jde o fyzické osoby, právnických osob je asi jen 270. Letos na jaře pak bylo vydáno ještě 17,5 tisíce nových dluhopisů.

Ke konci loňského roku se spořicí dluhopisy podílely na celkových státních dluhopisech 5,1 procenta, dlouhodobým cílem ministerstva je zvýšit tento podíl na 10 procent.

Autor: David Klimeš

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.