Klaus: Korektnost nesmí zamlžit historické okolnosti odsunu Němců

Václav Klaus

Václav Klaus Zdroj: CTK

Odsun Němců z Československa po druhé světové válce byl logickým vyústěním tragické kapitoly českých dějin. Řekl to dnes prezident Václav Klaus na vzpomínkové akci k 70. výročí vyhlazení obce Ležáky německými nacisty. ""Ubývá porozumění tomu, o co vlastně šlo, kdo byli viníci a kdo oběti, a jaké byly příčiny, co čemu předcházelo a co po čem následovalo. Taková korektnost ale není naší chybou, vychází z požadavku, aby se v rámci sbližování národů hrůzy války nepřipomínaly," prohlásil Klaus.

„V rámci sbližování národů je nyní požadována jakási symetrie viny. Tedy, že Češi jsou stejně vinni, jako ti, co mají na svědomí Ležáky, Lidice a jiné hrůzy. Tyto události ovšem výrazně narušily tisícileté soužití obou etnik a zbořily dlouho budovanou důvěru. To vedlo k vzájemnému vzdálení se a odsun byl pak již jen vyústěním,“ řekl český prezident nad věnci u pomníku popravených obyvatel Ležáků.

Podle Klause nebylo vyhlazení Ležáků náhodou. „Byl to promyšlený čin okupantů, který naznačoval možný osud Čechů, pro něž, podle německých nacistů, nemělo být v naší tisíc let existující vlasti v budoucnu žádné místo. Jen málo scházelo k tomu, aby se osud lidí z Ležáků stal osudem milionů našich spoluobčanů,“ řekl.

Podle Klause „nacistický teror a fanatický odpor Němců“ zničily dlouho a složitě budovanou důvěru mezi Čechy a Němci. „Zopakoval-li před měsícem předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Franz Pany, že je Václav Klaus nepřátelsky naladěn vůči Německu, rád bych mu odsud vzkázal, že to pravda není,“ řekl prezident. „Pouze nemohu, nechci a nesmím zapomenout, co se u nás, ale i na mnoha jiných místech Evropy v době druhé světové války dělo.“

Klaus ovšem znovu ocenil krok německého prezidenta Joachima Gaucka, který na začátku června vyjádřil lítost nad vyhlazením Lidic a Ležáků nacisty. „Vážím si tohoto omluvného a vstřícného gesta, které z německé strany na podobné úrovni dosud nezaznělo. Prezident Gauck jím vyslal signál, že cestou do budoucnosti není kladení požadavků, nýbrž poučení se z historie a úcta k sousedům. Jen taková cesta může naše národy dovést ke šťastnější budoucnosti,“ uvedl na závěr svého proslovu u ležáckého pomníku.

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že z lomu Hluboká poblíž osady udržovali parašutisté vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.

Čtyřiatřicet dospělých obyvatel Ležáků nacisté odvlekli do Pardubic a ještě téhož dne bez soudu popravili. Dalších sedm osob z Ležáků nacisté zastřelili 25. června a 2. července 1942. Jedenáct ležáckých dětí našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu.