Klaus kritizuje obstrukce ČSSD. Podle Sobotky neměří všem stranám stejně | E15.cz

Klaus kritizuje obstrukce ČSSD. Podle Sobotky neměří všem stranám stejně

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
K aktuálnímu dění ve sněmovně, kde se opoziční sociální demokraté snaží blokovat přijetí vládních reformních zákonů obstrukcemi, se kriticky vyjádřil prezident. Podle Václava Klause je smutné a nedůstojné, pokud si ČSSD neuvědomuje vážnost ekonomické situace a vyvolává "nejrůznější blokace a petice". Podobné kroky podle Klause poškozují státotvornou pověst strany. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka kritiku odmítl s tím, že prezident neměří všem stranám stejně.

„Jakkoliv jsem vždy byl ideovým odpůrcem této politické strany, tak jsem ji vždy respektoval jako stranu státotvornou,“ prohlásil Klaus. Kroky, jaké sociální demokraté nyní činí, ale podle něj mohou takovou pověst „radikálním způsobem“ poškozovat.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka označil obstrukce za legitimní nástroj, který dříve používala levice i pravice. Klausovi připomenul, že obstrukce ODS v minulosti nekritizoval.

„Obstrukce byla používána v naší zemi v minulosti jak pravicí, tak levicí. Obstrukci použila ODS na jaře roku 2010 v této Poslanecké sněmovně a tehdy pan prezident toto počínání ODS žádným způsobem nekritizoval,“ reagoval na Klausovu výtku předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Dodal, že prezident čím dál více ztrácí svou „dříve tolik deklarovanou“ nadstranickost.

Jednání sněmovny pokračuje prakticky nepřetržitě od úterního dopoledne. Poslanci se v souvislosti s obstrukcemi opozice zatím nedostali dál než k debatě o prvním z patnáctky zákonů vrácených Senátem, kterým je omezení státní podpory stavebního spoření. Dnes ráno sněmovna jednání o stavebním spoření přerušila, do rozpravy k němu je přihlášeno ještě 28 poslanců.

Opozice si musí uvědomit vážnost ekonomické situace, apeluje Klaus

Prezident v této souvislosti připomněl svůj několik dní starý proslov při oslavách státního svátku 28. října, kde hovořil o tom, že české společnosti chybí schopnost vzájemně naslouchat racionálním argumentům druhé strany.

„Připustit například, že ne na všechno v současné ekonomické situaci máme, že ne všechno je nutné dělat hned a že naopak některé kroky nezbytné jsou a udělat se musí - bez ohledu na to, kdo momentálně sedí v opozičních lavicích,“ řekl tehdy.

Klaus k tomu dnes dodal, že teď zrovna sedí v opozičních lavicích ČSSD. Jestli si prý neuvědomuje vážnost ekonomické situace, ne jen „v izolovaném ostrůvku zvaném Česká republika, ale v celé Evropě“ a začne vyvolávat „petice a nejrůznější formy blokací“, je to podle Klause smutné a nedůstojné. V petici sociální demokraté žádají pád koaliční vlády.

Dnes začali poslanci v prvním čtení jednat o návrhu rozpočtu na příští rok. Opozice podle předpokladů návrh rozpočtu kritizuje a odmítá ho podpořit, k tomuto bodu prý ale obstrukce neplánuje. Sněmovna si už také na žádost koalice odhlasovala, že bude moci opět jednat přes půlnoc.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video