Kmotři jsou ve všech politických stranách, poučuje Sobotku Zeman | E15.cz

Kmotři jsou ve všech politických stranách, poučuje Sobotku Zeman

Kmotři jsou ve všech politických stranách, poučuje Sobotku Zeman
Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
čap

Kmotři jsou ve všech politických stranách, a ty si tak nemají co vyčítat. Je o tom přesvědčen prezident Miloš Zeman, který reagoval na dohady premiéra Bohuslava Sobotky a ministra financí Andreje Babiše o tom, ve které straně je více kmotrů.

Zemana překvapilo Sobotkovo vyjádření o tom, že se hnutí ANO rozpadne. Koaliční vláda, v níž ČSSD a hnutí ANO doplňují lidovci, přitom vznikla teprve před měsícem.

„Tak za prvé, uvědomte si, že nejsou jenom centrální kmotři, že jsou regionální kmotři, okresní kmotři a místní kmotři. To znamená, že když berete všechna tahleta tři patra dohromady, tak si myslím, že ty strany si nemají co vyčítat,“ řekl prezident, který jako příklad zmínil souzeného exhejtmana za ČSSD Davida Ratha a lobbistu Iva Rittiga, který čelí obvinění z praní špinavých peněz.

Sobotka v pondělí vyjádřil přesvědčení, že hnutí ANO v Praze začali postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS a TOP 09 „spojení s nejrůznějšími kmotry a kmotříky z podnikatelského polosvěta“. Babiš na to opáčil, že pražští kmotři jsou naopak v sociální demokracii.

Podle hlavy státu je jedno, jestli jsou kmotři na centrální, regionální nebo místní úrovni. Celý problém podle prezidenta spočívá v tom, že „naše strany na rozdíl od západoevropských stran mají v průměru, když odhlédnu od počtu obyvatel, desetkrát méně členů v přepočtu na obyvatele než v té západní Evropě,“ uvedl. „Nu a z toho samozřejmě logicky vyplývá, že tam není tak velký personální výběr na kandidátky a že to malé množství členů těžko může ovlivnit vliv takzvaných politických podnikatelů.“

Sobotka v pondělí také konstatoval, že se ANO v budoucnosti rozpadne, až splní svou historickou úlohu. „Ano, mě poněkud překvapilo, že pan premiér prohlásil, že jeho koaliční partner v historicky krátké době zmizí. Měl jsem přítele, který říkal: 'V geologicky dohledné době k tomu dojde.' Nevím tedy, co je to historicky krátká doba, ale předpokládám, že je o něco kratší než geologicky dohledná doba,“ uvedl Zeman na otázku, zda tak brzké spory v koalici neznačí další budoucí neshody ve vládě trojice stran.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!