Koalice jsou dohodnuté v šesti krajích, v hradeckém je další bez ANO | e15.cz

Koalice jsou dohodnuté v šesti krajích, v hradeckém je další bez ANO

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Koalici v zastupitelstvu má čtyři dny po volbách šest krajů, blízko dohodě je také čtveřice stran ve Středočeském kraji. Dohodu o koalici dojednané v noci na dnešek podepsalo pět stran v Královéhradeckém kraji, vítěz voleb ANO v ní chybí. 

Na jihu Moravy vítězné ANO v čele trojbloku stran stvrdilo spolupráci s ČSSD, která dostala přednost před lidovci. Hejtmanem se tam má stát lídr ANO Bohumil Šimek, dosavadní hejtman a lídr jihomoravské ČSSD Michal Hašek (ČSSD) by měl být řadovým zastupitelem. Hejtmanem Ústeckého kraje, kde ANO také vyhrálo, by měl podle šéfa strany Andreje Babiše zůstat Oldřich Bubeníček (KSČM).

ANO, které získalo nejvíc hlasů v devíti ze 13 krajů, zatím pro sebe dojednalo hejtmanský post v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihomoravském kraji. Bez vítězného ANO vznikly koalice vedle Královéhradeckého také v Pardubickém a Plzeňském kraji. V těchto třech krajích obsadí místo hejtmana ČSSD.

V Královéhradeckém kraji podepsaly dohodu o spolupráci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09. V zastupitelstvu mají 24 mandátů z 45. Hejtmanem má být lídr ČSSD, vysokoškolský pedagog Jiří Štěpán. Klára Dostálová z ANO dohodu označila za podraz na lidi, kteří chtěli změnu ve vedení kraje. Kraj podle ní rozvoj a stabilita nečeká. Martina Berdychová zvolená do zastupitelstva za Východočechy, která je od roku 2013 ve Sněmovně za ANO, chce opustit poslanecký klub ANO, pokud by byla pro jeho členy nepřijatelná.

Memorandum o vzniku jihomoravské krajské koalice podepsali večer zástupci ANO, ČSSD, TOP 09 s Žít Brno a Starostů pro Jižní Moravu. Dohromady mají 34 mandátů z celkových 65. Hejtmanem se má stát lídr ANO, ředitel brněnské městské policie Bohumil Šimek. Sociální demokraté doplnili dohodu ANO s dalšími dvěma stranami poté, co jim krajské vedení ANO na večerním jednání dalo přednost před lidovci.

Ve středních Čechách se rodí koalice ANO, STAN, TOP 09 a ODS. Vítězné ANO má mít v budoucí krajské radě čtyři zástupce včetně hejtmana, STAN také čtyři, ODS dva a TOP 09 jednoho. Hejtmankou by měla být jednička na kandidátce ANO, místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová. Návrh ANO musejí ostatní ještě projednat ve svých krajských stranických orgánech.

Babišova podpora pro Bubeníčka na místo hejtmana Ústeckého kraje je podle šéfa ANO spojena s tím, že ANO má mít dominantní pozici v krajské radě. Prezident Miloš Zeman "toto velkorysé gesto ocenil", uvedl na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. V zastupitelstvu mají ANO s komunisty dohromady 33 z 55 míst. Babiš připustil, že v Ústeckém kraji jsou tlaky, které by mohly vést i k vytvoření koalice bez ANO.

Vítězná ČSSD v jižních Čechách se na dnešním jednání neshodla s ANO na třetím koaličním partnerovi. ANO navrhlo ODS, což sociální demokraté odmítli. Jednání o koalici tak pokračují, obě nejsilnější strany z krajských voleb dál stojí o vzájemnou spolupráci.

Na Vysočině vítězná ČSSD žádá pět míst v budoucí radě kraje. Základem koalice má být ANO a ČSSD, ve hře je také možnost jejich menšinové vlády s podporou KSČM. O složení krajské koalice by se mělo rozhodnout pravděpodobně v neděli. Očekává se, že hejtmanem bude znovu Jiří Běhounek (za ČSSD), který stojí v čele kraje již nyní.

V Karlovarském kraji jednají o vytvoření možné koalice samostatně vítězné hnutí ANO i druhá ČSSD. Teprve po absolvování prvního kolečka jednání zřejmě strany přijdou s konkrétními vzájemnými nabídkami.

Liberecký kraj zatím koalici nemá, už se ale vyjednává o resortech. Vítězní Starostové pro Liberecký kraj (SLK) preferují čtyřkoalici s druhým ANO, ČSSD a ODS, která by měla v zastupitelstvu pohodlnou většinu 35 mandátů ze 45. S možnými budoucími partnery SLK postupně jedná.

Některé nově zvolené krajské zastupitele zřejmě čeká rozhodování mezi prací v zastupitelstvu a funkcí, kterou nyní vykonávají. Ministerstvo vnitra totiž oznámilo, že zastupiteli budou moci zůstat jen řadoví státní zaměstnanci. Vysoce postavení státní zaměstnanci si mezi funkcemi budou muset vybrat, mohli by ale také požádat o neplacené služební volno. Své stanovisko ministerstvo zveřejnilo kvůli rozporu mezi služebním zákonem a volebními zákony.

Týká se to čtyř ministerských náměstků a především předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové (za STAN), která byla zvolena do středočeského zastupitelstva. Kandidovat na hejtmanku odmítla, protože hodlá v čele státního úřadu pokračovat. Drábová chce ale zastupitelkou zůstat, "dokud jí to bude umožněno". "Novější zákon, tedy zákon o státní službě, vykonávání mandátu umožňuje," řekl ČTK mluvčí STAN Karel Kreml.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video