Konec vymlouvání, tripartita chce po OKD plán konsolidace do konce března | E15.cz

Konec vymlouvání, tripartita chce po OKD plán konsolidace do konce března

Konec vymlouvání, tripartita chce po OKD plán konsolidace do konce března
Logo OKD
• 
ZDROJ: Berger Petr/Euro

ČTK

Moravskoslezská krajská tripartita požaduje, aby jí společnost OKD do konce měsíce předložila konsolidační plán. Má se v něm jasně vyjádřit k budoucnosti a dalšímu směřování firmy. Novinářům to po dnešním jednání tripartity řekl hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že o další existenci OKD se stále jedná.

„Jasně jsme tady vyzvali OKD svým usnesením k tomu, ať okamžitě předloží svou strategii rozvoje pokračování těžby v revíru tak, aby bylo o čem konkrétně jednat a věděli jsme, kterým směrem podporovat či nepodporovat jednu či druhou stranu,“ uvedl Novák. Podle hejtmana tripartita očekává, že v konsolidačním plánu bude uvedeno, kde firma v budoucnu plánuje těžbu, jaká v ní bude zaměstnanost a jakou má skutečnou představu o uzavírání dolů kvůli jejich nerentabilitě.

„Tady se chystá začátkem dubna další jednání mezi NWR, to znamená vlastníkem OKD, a vládou, respektive pověřenými ministry,“ vysvětlil hejtman, proč tripartita požaduje konkrétní stanovisko do konce měsíce. „Běhání kolem horké kaše a vymlouvání se na to, že nemohou zveřejňovat informace…to nás přestalo zajímat,“ řekl Novák. Ve chvíli, kdy firma předloží jasná stanoviska, bude se moci tripartita rozhodnout, zda takový postup bude či nebude podporovat.

Obdobně současnou komunikaci se společností vnímá i vládní zmocněnec Jiří Cienciala. „Myslím si, že musí skončit takové přešlapování na místě a vymlouvání se,“ uvedl Cienciala. „Samozřejmě tripartitu pravidelně o aktuálním dění v OKD informujeme. Jakmile budeme znát nějaké konkrétní výstupy, okamžitě budeme tripartitu informovat,“ uvedl mluvčí OKD.

Existenční problémy

OKD je v existenčních problémech, hlavně kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro firmu ztrátová i přes úsporná opatření. Kromě zaměstnanců OKD jsou ohrožena i místa tisíců lidí v navazujících profesích. Ministerstva práce a průmyslu chystají seznam opatření, jež mají pomoci propouštěným. OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového majitele - skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy.

Výkonný ředitel firmy Antonín Klimša uvedl na počátku března ve firemních novinách Horník, že společnost letos v rámci procesů zvyšování efektivity plánuje k 1. červenci snížit počty zaměstnanců asi o 340 lidí, a to mimo Důlní závod 3 (Důl Paskov).

Uvedl rovněž, že prioritou OKD je ukončení těžby v Dole Paskov, kde pracuje asi 1700 kmenových zaměstnanců, na konci letošního roku. Na sjezdu hornických odborů později ale Klimša řekl, že o definitivním uzavření žádného dolu společnost OKD zatím nerozhodla. S propouštěním nesouhlasí odboráři, kteří jsou od konce února ve stávkové pohotovosti.

Jan Mládek: Babiš chce OKD poslat do konkurzu. Neřekl ale, co s horníky

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!