Kubice zahájil s policejním šéfem Lessym kázeňské řízení | E15.cz

Kubice zahájil s policejním šéfem Lessym kázeňské řízení

Petr Lessy, Jan Kubice
Petr Lessy, Jan Kubice
• 
ZDROJ: CTK/Libor Zavoral

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr vnitra Jan Kubice zahájil kázeňské řízení s policejním prezidentem Petrem Lessym. Učinil tak kvůli Lessyho dřívějším výrokům zejména na adresu náměstka zlínské krajské policejní správy Jaroslava Vaňka v souvislosti s kauzou takzvaného Toflova gangu, řekl mluvčí ministerstva Pavel Novák. Případem se zabývala policejní inspekce a podle mluvčího poukázala na možná pochybení policejního prezidenta.

Inspekce se případem zabývala na základě trestního oznámení, které na Lessyho loni v září podali šéf zlínské policie Bedřich Koutný s Vaňkem. Podle deníku Právo se jim nelíbil především Lessyho výrok o tom, že jeden z obviněných údajných členů brněnského policejního gangu Rudolf Setvák zametal v minulosti jako pracovník inspekce oznámení na tehdejšího ředitele brněnské policie Vaňka. Inspekce počátkem prosince rozhodla, že se Lessy nedopustil trestného činu, předala však případ Kubicemu ke kázeňskému projednání.

„Poradní komise, kterou ministr vnitra k tomuto účelu zřídil, po prostudování podkladů doporučila ministrovi vnitra zahájit kázeňské řízení,“ uvedl Novák. Ministr její doporučení akceptoval a dnes řízení započal. Uvědomil prý o tom i Lessyho, který má nyní 15 dní na vyjádření. Podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů lze policistovi za kázeňský přestupek uložit napomenutí, snížit tarif, vzít služební medaili nebo hodnost, uložit pokutu nebo mu zakázat činnost.

Jde o standardní postup v těchto případech a řízení se vede, aby byla věc řádně prověřena, uvedla k tomu mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká. Vzhledem k tomu, že jde o probíhající řízení, není možné poskytovat žádné další podrobnosti, dodala.

Koutný a Vaněk dnes vzkázali, že jim postup ministra vnitra vůči policejnímu prezidentovi „nepřísluší komentovat“. Vaňka prý rozzlobila hlavně tvrzení policejního prezidenta o tom, že ho Setvák kryl a že mu za to po odchodu z inspekce zajistil „teplý flek“ u jihomoravské policie. „Setváka jsem zdědil po Vaňkovi a teď mi to všechno docvakává, protože na Vaňka bylo iks oznámení a všechna šetřila brněnská pobočka inspekce, které Setvák tehdy šéfoval. Všechna pak skončila jaksi do ztracena, i když by vám řada lidí řekla, že za podezření, kterých se ta oznámení týkala, by už všichni ostatní byli propuštěni ze služebního poměru,“ řekl loni Právu Lessy. Dodal, že svého náměstka „velmi kryje“ Koutný. Vaněk i Koutný všechna Lessyho tvrzení odmítli.

Kubice tehdy Lessyho vyjádření zkritizoval. „Chování policejního prezidenta pokládám za naprosto nestandardní a pro mě velmi překvapivé. Neslučuje se s chováním jakéhokoliv policisty, natož policejního prezidenta,“ řekl. Právě spor s Vaňkem a Koutným označil později za jednu z příčin, pro které koncem loňského listopadu vyzval Lessyho k rezignaci. Hlavním důvodem byl pak podle něho přístup policejního prezidenta k plánovaným systémovým a personálním změnám u policie. Lessy nakonec ve funkci zůstal, vyhověl Kubiceho požadavkům na změny v uspořádání policejního prezidia.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video