Kvůli větru a sněžení jsou bez elektřiny desetitisíce českých domácností

Zásahy hasičů na Vysočině (23.12.2023)

Zásahy hasičů na Vysočině (23.12.2023) Zdroj: HZS Kraje Vysočina

Husté sněžení a silný vítr nadále působí problémy s dodávkami v celém Česku, situace se ale zlepšuje. Kolem poledne bylo bez elektřiny kolem 31 tisíc odběratelů, zatímco brzy ráno se jejich počet blížil 100 tisíci, vyplývá z údajů distribučních firem. Nejvíce domácností a firem bez proudu bylo kolem oběda na Vysočině a v Pardubickém kraji.

Společnost ČEZ evidovala v neděli brzy ráno 70 tisíc míst bez proudu, E.ON jich měl 28 500. Už dopoledne se situace výrazně zlepšila, v 10 hodin se v celém Česku muselo bez elektřiny obejít celkem 52 tisíc odběratelů.

Kolem poledne ČEZ evidoval 88 poruch na vedení vysokého napětí. Bez dodávek proudu bylo kolem 25 tisíc míst, sdělila mluvčí skupiny Soňa Holingerová. Nejvíc míst bez elektřiny, zhruba 7500, bylo na Vysočině. V Pardubickém kraji firma evidovala firma 6800 odběratelů bez proudu, ve středních Čechách 4700, v Ústeckém kraji jich bylo 2700 a v Olomouckém kraji 2300.

V terénu má ČEZ stovky pracovníků poruchových čet a na pomoc povolal také subdodavatelské firmy. Práci opravářům ztěžuje těžký nepřístupný terén i hluboký sníh. „Budeme se snažit připojit všechny zákazníky zpět k distribuční soustavě, aby stromečky mohly svítit a všichni stihli nachystat slavnostní večeři,“ uvedla v neděli dopoledne mluvčí firmy. Přesto se podle ní může stát, že především v těžko přístupných horských a zalesněných oblastech mohou zůstat lidé bez elektřiny. Mělo by ale jít spíše jen o chatové oblasti, hájovny, rekreační objekty. Záležet však bude na dalším vývoji počasí.

Distributor E.GD ze skupiny E.ON měl krátce po poledni bez dodávek kolem 6000 míst, ani ne polovinu dopoledního stavu. Nejsložitější situace je podle mluvčího firmy Romana Šperňáka ve Zlínském kraji. Bez proudu tam v čase oběda bylo přes 4200 odběratelů, hlavně na Zlínsku a v okolí Slavičína. Zhruba 1500 zákazníků bez elektřiny měla společnost E.GD na Vysočině, zejména v okolí Pelhřimova, a dalších zhruba 900 v Jihočeském kraji.

„S poruchami se kvůli nepřízni počasí potýkáme už tři dny, od čtvrtečního večera už jsme museli řešit více než 200 poruch na vedení vysokého napětí a další stovky poruch na vedení nízkého napětí,“ popsal situaci Šperňák. Příčinou poruch jsou pády stromů a větví do vedení v důsledku silného větru a zatížení sněhem.

Mluvčí ujistil, že firma intenzivně pracuje na odstraňování poruch, které jsou ale často v těžkém terénu. „Nedokážeme garantovat, že všechny poruchy zvládneme opravit během dnešního dne, ale uděláme všechno pro to, aby dopady na odběratele byly co nejmenší,“ dodal.