Loňský rok byl nejteplejší za nejméně devět let, častěji se objevují extrémy | e15.cz

Loňský rok byl nejteplejší za nejméně devět let, častěji se objevují extrémy

Zatopené Hřensko
Zatopené Hřensko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Loňský rok byl nejteplejší za nejméně devět let. Průměrná teplota 9,4 stupně Celsia byla o 1,9 stupně vyšší než průměr teplot za léta 1971 až 2000. Nadprůměrně teplých bylo loni deset měsíců, což se stalo od roku 2006 teprve potřetí. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Teplotu pod průměrem za roky 1971 až 2000 měl loni jen květen a srpen a v žádném měsíci průměrná teplota neklesla pod nulu. V březnu a listopadu bylo o víc než tři stupně tepleji, než je dlouhodobý průměr. Dvořák upozornil, že loňský rok byl v průměru ještě teplejší než rok 2007, kdy byla nezvykle teplá zima bez přírodního sněhu i na horách a třeba listí na jaře vyrašilo o týden nebo dva dříve, než je běžné.

Narůstající výkyvy teplot prokazatelně souvisí s globálním oteplováním, uvedl mluvčí ústavu Petr Dvořák už dříve. „Na něm se podle hodnotících zpráv (mezivládního vědeckého orgánu) Intergovernmental Panel on Climate Change významnou měrou podílí činnost člověka,“ dodal. Poslední hodnotící zpráva panelu, zveřejňovaná postupně předloni a loni, uvádí, že hlavní příčinou změn klimatu je s 95procentní jistotou lidská činnost.

Celoroční úhrn srážek zhruba 661 milimetrů byl loni necelou desetinu pod normálem za roky 1971 až 2000. Srážkově nadprůměrných bylo pět měsíců roku. V předchozích letech se úhrny srážek v celoročních průměrech pohybovaly většinou kolem normálu, a to navzdory povodním v některých rocích. „Ukazuje to, že srážky přicházejí nikoli rovnoměrně, ale spíše nárazově,“ sdělil mluvčí ČHMÚ.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video