Menší podniky dusí krize | E15.cz

Menší podniky dusí krize

výroba
výroba
• 
ZDROJ: E15

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kapitálové investice evropských podniků do 250 zaměstnanců trpí současným nejistým ekonomickým výhledem. Firmy se zdráhají investovat například do nového vybavení anebo jejich plány zarazí špatný přístup k financování. Vyplývá to z průzkumu, který v sedmi evropských zemích provedla GE Money Bank.

Nejvíce ekonomické těžkosti pociťují malé podniky, které zaměstnávají méně než 50 lidí. Polovina z nich tvrdí, že nedostatek dostupných finančních prostředků a pokles počtu zakázek omezuje jejich schopnost investovat. Firmy s 50 a více zaměstnanci jsou optimističtější. Na nejisté ekonomické prostředí si stěžuje třetina z nich.

Ve velké čtyřce evropských ekonomik jsou nyní investiční záměry o 39 procent nižší, než tomu bylo v červnu 2011. Nejlepšímu zdraví se těší Německo, kde v následujícím roce dojde k masivním investicím, které zhruba o 17 procent převýší odhady z konce minulého roku. Na druhém konci stojí Itálie, kde se čeká pokles o tři procenta.

V regionu střední Evropy jsou nejoptimističtější polské firmy, které chtějí v následujícím roce zvýšit investice o více než třetinu. Malé a střední podniky v Česku věří v pozitivní změnu, byť nejsou tak optimistické jako v Polsku. Jejich kapitálové investice zřejmě zůstanou stabilní. Naopak čtyřprocentní propad se očekává v Maďarsku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.