Metropolitní plán je venku, platit začne za pět let | E15.cz

Metropolitní plán je venku, platit začne za pět let

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Metropolitní plán, jeden z nejdůležitějších strategických dokumentů hlavního města Prahy, se oficiálně zveřejnil. Veřejnost ho bude moct připomínkovat od června.

Hlavní město Praha představilo svůj Metropolitní plán, který vtiskne podobu ulic metropole na několik desítek let dopředu. Od dněního dne tak veřejnost bude moct plán prozkoumávat a od 27. června pak bude mít 30 dní na jeho připomínkování.

„Návrh plánu prošel v poslední době velkou diskuzí, do níž bylo zapojeno mnoho lidí z různých oborů a institucí. Věřím, že nyní je dlouhý proces projednávání dobře připraven,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová.

Hlavním cílem Metropolitního plánu je, aby se stavělo v opuštěných továrnách a nádražích a zabránilo se tak dalšímu rozšiřování města do okolí. Nový dokument platný od roku 2023 má právně navázat na předchozí územní plán z roku 1999.

Město bude v rámci územního plánování poprvé regulovat výšku budov. Nově také nebude brát v potaz pouze funkční využití území.

"Základním principem dokumentu je vyváženost, stabilita a flexibilita," řekl architekt a hlavní autor plánu Roman Koucký, podle kterého je plán především stabilizační. Hlavním problémem pro rychlejší rozvoj města jsou podle něj stavební zástavy na územích, jako například na místě nákladového nádraží na Žižkově.

Kompletní plán bude k dispozici na internetových stránkách a Institut plánování a rozvoje Prahy, který návrh plánu zpracoval, se ho chystá prezentovat i na veřejných místech. Po 30 dnech, kdy bude mít veřejnost prostor se vyjádřit, bude plán na základě připomínek upraven a proběhne druhé kolo veřejného projednání. Zastupitelstvo by pak mělo aktualizovaný návrh schvalovat v roce 2022.

Jak si pořídit vlastní bydlení? Odpovědi najdete v magazínu E15. Získat ho můžete zde >>>

Magazín E15 Chceš bydlet?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video