Minimální mzda vzroste, Sobotka slíbil příští rok navýšení o 500 | e15.cz

Minimální mzda vzroste, Sobotka slíbil příští rok navýšení o 500

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Minimální mzda se bude znovu navyšovat. Její zmrazení prý definitivně skončilo. Příští rok mzda povyroste o 500 korun, v dalších letech to pak bude záviset na tempu hospodářského růstu. Na sjezdu odborářů to slíbil premiér Bohuslav Sobotka.

„To tempo, jakým budeme postupovat, bude záležet na vývoji ekonomiky, na vývoji průměrné mzdy, na vývoji produktivity práce. Za druhé bude záviset na výsledku dialogu v tripartitě čili na těch doporučeních, které nám tripartita v této souvislosti dá,“ uvedl Sobotka. Prezident Miloš Zeman iniciativu vlády dnes uvítal. Lidé podle něj mají mít motivaci chodit do práce a ne žít jen ze sociálních dávek, řekl v projevu k odborářům.

Sobotku dnes za plán zvyšovat minimální mzdu kritizoval místopředseda opoziční TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Zvyšování minimální mzdy takto razantním způsobem je ve své podstatě útok proti těm nejslabším na pracovním trhu,“ řekl Kalousek v Olomouci na ideové konferenci TOP 09. Podnikatelé podle něj budou muset nařízením vlády zvýšit mzdy nejméně kvalifikovaným zaměstnancům, avšak už zpravidla nemají kde šetřit, takže budou nuceni snížit jejich počet. „Evidentně to (zvýšení minimální mzdy) způsobí obrovský problém třeba v sociálních službách, kde nekvalifikovaná práce za minimální mzdu není výjimkou, podotkl Kalousek.

Podobné výhrady má i ODS, podle které pravidelné zvyšování minimální mzdy povede k propouštění těch nejméně kvalifikovaných zaměstnanců. Lenka Kohoutová z ODS upozornila, že za minimální mzdu pracuje velká část zdravotně postižených. „Sociálnědemokratická vláda tímto slibuje zvýšení nezaměstnanosti. V situaci, kdy se naše země potýká s jednou z nejvyšších nezaměstnaností ve své historii, vláda prostě nemůže nařídit podnikatelům další zvyšovaní minimální mzdy,“ sdělila.

Navýšení se musí opírat o reálné možnosti firem a naší ekonomiky, tvrdí Svaz průmyslu

Zvyšování minimální mzdy se nezamlouvá ani Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Zvýšení minimální mzdy je výsledkem dohody zaměstnavatelů a odborářů. Vláda není v pozici toho, kdo by o navýšení měl rozhodnou bez dohody se sociálními partnery. O této variantě, která se musí opírat o reálné možnosti firem a naší ekonomiky, budeme jednat teprve počátkem června,“ sdělil prezident svazu Jaroslav Hanák.

Navýšení minimální mzdy o 500 korun na 9000 korun hrubého navrhla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Kabinet požádal sociální partnery, aby se k jejímu návrhu vyjádřili. Debata bude na programu příštího jednání tripartity. „Pak celou věc posoudí vláda a rozhodne,“ řekl Sobotka. Minimální mzda se zvedla po letech loni v srpnu, a to o 500 korun na 8500 korun. Předtím vzrostla naposledy v roce 2007. Nyní by se měla zvyšovat každý rok, aby se postupně dostala na úroveň 40 procent průměrné hrubé mzdy, která aktuálně činí zhruba 25 tisíc korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video