Ministerstvo chce udržet prodejny v malých obcích. Pomoci má i nová soutěž

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia

Podnik v Přerově (ilustrační foto)
2
Fotogalerie

Od středy se mohou maloobchody a velkoobchody hlásit do soutěže Diamantová liga kvality. Poprvé se zaměří také na prodejny v menších obcích.

Ve středu odstartoval třetí ročník Diamantové ligy kvality, která se snaží pomáhat zlepšovat úroveň prodejen. Společný projekt Svazu obchodu a cestovního ruchu a ministerstva průmyslu a obchodu se nově rozšířil také o kategorii pro prodejny menšího typu, do nichž spadají venkovské prodejny, které se nacházejí v obcích do tří tisíc obyvatel.

Zvyšování kvality prodejen v malých sídlech je podle Svazu jedním z klíčových úkolů ve snaze zabránit zabránit rychlému vylidňování menších obcí. Podle prezidentky Svazu Marty Novákové se přitom jedná o komplexní problém. “Jednak se neustále snižuje počet obyvatel v těchto oblastech a jednak klesá prestiž podnikání a zaměstnání v obchodě a zemědělství. Obojí přitom souvisí i s tím, že obchody v těchto oblastech nejsou pro podnikatele ekonomicky zajímavé,” řekla Nováková.

“V loňském roce v České republice ukončilo činnost 1082 prodejen o velikosti do 400 metrů čtverečných. Vedeme intenzivní jednání s Ministerstvem průmyslu a obchodu i se Svazem měst a obcí a snažíme se nalézt systémové řešení,” doplnila Nováková.

Zatraktivnit podnikání v méně osídlených oblastech už podle ministerstva pomáhají evropské dotace pro menší podnikatele. “Podniky doposud požádaly o podporu ve výší 440 milionů korun,” uvedl ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Nejčastěji žádají o příspěvky na vybudování infrastruktury pro rychlý internet, projekty zaměřené na energetické úspory, či poradenské služby. V budoucnu pak v úvahu podle ministerstva připadá také změna rozpočtového určení daní, která by zvýhodňovala menší obce.

U přihlášených prodejen budou školení auditoři hodnotit prodejní prostředí, ochotu personálu nebo například čerstvost zboží. Výsledky se vyhlašují v lednu následujícího roku. V minulém ročníku se do finále soutěže dostalo 41 prodejen, na nejvyšší ocenění dosáhl Lidl z Mnichova Hradiště.