Ministryně vs. stát | E15.cz

Ministryně vs. stát

Věra Jourová
Věra Jourová
• 
ZDROJ: Anna Vackova E15

Václav Drchal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spor ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové se státem spěje do finále. Jourová (ANO) požaduje po ministerstvu spravedlnosti náhradu za ušlý zisk a právní zastoupení kvůli tomu, že na konci roku 2006 strávila 35 dní neoprávněně ve vazbě a přišla o lukrativní práci. Obvodní soud pro Prahu 2 dnes vyslechl posledního svědka, 10. dubna zazní závěrečné řeči a padne rozsudek.

Detektivové z ÚOOZ si 14. října 2006 přišli pro Jourovou přímo k letadlu, kterým se vracela z Běloruska. Expertka na získávání evropských dotací putovala rovnou k výslechu a policie ji obvinila z toho, že od starosty Budišova Ladislava Péti přijala dvoumilionový úplatek za to, že prosadí dotaci z evropských fondů na opravu budišovského zámku.

Nejdřív to vypadalo velký proces. Vyšetřování kauzy Budišov se ale protahovalo a protahovalo, až nakonec vyšumělo do ztracena. V létě 2008 policie stíhání někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj (tou Jourová byla v letech od listopadu 2004 do února 2006) musela zastavit. Brzy poté se pozice prohodily a očištěná Jourová začala usilovat o satisfakci.

Obvodní soud pro Prahu 2 se případem začal zabývat v dubnu 2011 a Jourové již jednou požadovanou náhradu přiznal. Ovšem městský soud toto rozhodnutí zrušil a věc vrátil zpět na obvod k dopracování.

Zmíněná poslední svědkyně ve sporu Sofie Papaleksiu, která s Jourovou pracovala v zahraniční společnosti MWH, potvrdila verzi političky, že před zatčením byla součástí mezinárodního týmu expertů podílejících se na poradenské zakázce na projekty EU. Firma podle Papaleksiu uzavřela s Jourovou dlouhodobou smlouvu na 450 euro denně, ovšem kvůli zatčení a vazbě spolupráci ukončila.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video