Místopředseda lidovců: Babiš by měl předložit důkazy o svých příjmech. Jinak bude dohadovací řízení | E15.cz

Místopředseda lidovců: Babiš by měl předložit důkazy o svých příjmech. Jinak bude dohadovací řízení

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pokud vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) nevyjasní situaci kolem svých příjmů a kolem dluhopisů společnosti Agrofert, KDU-ČSL čeká, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyvolá koaliční dohodovací řízení o situaci. V pořadu Partie v televizi Prima to řekl místopředseda lidovců Jan Bartošek. 

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura nepředpokládá, že by Sobotka Babiše z vlády odvolal.

"Jediný, kdo může rozhodnout, zda došlo k porušení zákona, je soud. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit jednu věc. Jestliže ministr financí svou rétoriku vede tak, že se nemá krást, potažmo všichni kradou, kdo jiný by měl mít pořádek ve svých účtech než ministr financí," řekl Bartošek.

Babiš by podle něj měl premiérovi předložit důkazy o tom, že jeho příjmy jsou v pořádku. "V případě, že v pořádku nebudou, tak očekáváme, že premiér vyvolá podle koaliční smlouvy dohodovací řízení, a tam si řekneme, jaké kroky budou následovat," řekl. Takové kroky nechtěl předjímat, lidovci ctí presumpci neviny a očekávají, že Babiš dokáže věci vysvětlit.

Podle Stanjury by Sobotka "v normálním světě" měl Babiše z vlády odvolat. "Když sleduji, jak se chovají a vystupují představitelé vlády, tak reálně to neočekávám," uvedl však. Podle něj lidovci i sociální demokraté rétoricky ostře proti Babišovi vystupují, ale na skutečné kroky schází.

Podívejte se, jak šéf ANO Andrej Babiš vysvětluje korunové dluhopisy: 

Babiš o korunových dluhopisech: Kalousek lže a dělá beranidlo, Sobotkovi napíšu dopis

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video