MMF zvýšil odhad: Česká ekonomika letos poroste o 2,5 procenta | E15.cz

MMF zvýšil odhad: Česká ekonomika letos poroste o 2,5 procenta

Závod břeclavského Gumotexu Tanex Plasty
Závod břeclavského Gumotexu Tanex Plasty
• 
ZDROJ: ctk
Share on Facebook Messenger
Česká ekonomika letos poroste o 2,5 procenta a stejné tempo by měl HDP dosáhnout i v příštím roce. Uvádí to prognóza Mezinárodního měnového fondu, kterou fond zveřejnil po uzavření konzultací s Českou republikou. V dubnové zprávě přitom fond předpovídal růst Česka jen o 1,9 procenta. Loni ekonomika klesla o 1,1 procenta.

Ve střednědobém horizontu Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá Česku růst kolem dvou procent ročně. „Zlepšení ekonomiky je taženo exportem, ale je i stále více podporováno domácí poptávkou,“ uvedl vedoucí delegace MMF Costas Christou.

Intervenční politika centrální banky sice vedla ke zmírnění deflačních tlaků, inflace ale podle delegace zůstává na velmi nízké úrovni. Postupně by ale během několika měsíců měla začít růst a blížit se k cíli ČNB, který je kolem dvou procent. Do té doby by měla ČNB v intervencích pokračovat.

Růst HDP České republiky Autor: Tradingeconomics.com

„S misí MMF se shodujeme, že inflace je aktuálně velmi nízká mimo jiné v důsledku vývoje cen energií a potravin. Listopadové oslabení kurzu koruny však prakticky odvrátilo riziko dlouhodobého podstřelování inflačního cíle a vzniku dlouhodobé deflační spirály vyvolané nedostatečnou poptávkou,“ uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.

Zvyšovat podíl pracovní síly

Česko by také mělo pokračovat v prosazování strukturálních reforem zaměřených na zvýšení podílu pracovní síly, zvýšení investic do lidského kapitálu a zlepšování podnikatelského prostředí.

Mise se koná každý rok na základě stanov MMF a uskutečňuje se v každém z členských států MMF. V jejím závěru tým MMF vždy zpracuje stručnou zprávu, která je prezentována na tiskové konferenci, jež misi uzavírá.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.