Modré zóny chce zavést i Praha 4 | E15.cz

Modré zóny chce zavést i Praha 4

Pankrác současnost
Pankrác současnost
• 
ZDROJ: e15 - Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Praha 4 chce zavést parkovací zóny v okolí stanic metra. S návrhem na posledním jednání souhlasili zastupitelé městské části. Podle opozice by zóny měly vzniknout na celém území, jinak prý automobily zahltí starý Spořilov, Braník a Podolí. Podle dřívějších informací by zóny mohly být uvedeny v život na přelomu let 2013 a 2014. Návrh bude muset schválit hlavní město.

Zóny by měly být zhruba v půlkilometrovém okruhu kolem stanic metra a v některých dalších zatížených oblastech. Opozice ale kritizuje to, že radnice se zónami nepočítá v okolí stanice metra Roztyly, která sice leží v Praze 11, ale okolí zasahuje na území Prahy 4. Podle zastupitele Petra Štěpánka (SZ) budou řidiči k odstavení aut využívat ulice starého Spořilova. „Zastupitelé městské části udělali ze starého Spořilova neplacený Park and Ride pro stanici metra Roztyly. Stejným způsobem bude znevýhodněn Braník a Podolí, kam teď budou dojíždět lidé z jižních předměstí Prahy 4,“ uvedl Štěpánek. V Braníku a Podolí je totiž možné pohodlně přestoupit na tramvaj číslo 17, která má ve špičce zhruba čtyřminutové intervaly.

Praha 4 si už dříve nechala zpracovat studii, která zmapovala parkování na celém území městské části. Ze studie vyplynulo, že nejhorší situace s parkováním je v současnosti v Nuslích a Michli. Zhruba čtvrtinu parkujících tam přes den tvoří lidé, kteří v městské části nebydlí, ale pracují. Přestože součástí mnohých administrativních a komerčních center jsou podzemní garáže, zaměstnanci parkují v ulicích Prahy 4, čímž chtějí ušetřit na pronájmu garáží. Problémem je také živelné parkování v okolí stanic metra, ke kterým dojíždějí jak Středočeši, tak Pražané ze vzdálenějších oblastí.

Návrh parkovacích zón si tento týden schválili také zastupitelé v Praze 8. V současnosti parkovací zóny fungují v Praze 1, 2, 3 a 7. Do systému je začleněna také část území v Praze 16 a 22. Příští rok by se měly rozšířit na Jarově v Praze 3 a dále na části Prahy 5, 6 a 11.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video