Muž má jít za vybržďování a způsobení tragické nehody na dálnici D10 na devět let do vězení | E15.cz

Muž má jít za vybržďování a způsobení tragické nehody na dálnici D10 na devět let do vězení

Muž má jít za vybržďování a způsobení tragické nehody na dálnici D10 na devět let do vězení
Takhle vypadal vůz, kde zemřel malý chlapeček.
• 
ZDROJ: Foto Aha! – Michal Protivanský, David Malík

ČTK

Krajský soud v Praze ve středu poslal na devět let do věznice se zvýšenou ostrahou řidiče, který loni v prosinci na dálnici D10 vybržďoval jiné auto, a způsobil tím závažnou nehodu. Ve vybržďovaném voze zemřelo osmiměsíční dítě, jeho rodiče utrpěli těžká zranění. Soud odsouzenému Martinu Kostnerovi zároveň uložil devítiletý zákaz řízení, Kostner musí také zaplatit škodu přes 1,4 milionu korun. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se na místě odvolal. Případ tak bude řešit pražský vrchní soud.

Nehoda se stala 28. prosince nedaleko Brodců na Mladoboleslavsku ve směru z Prahy na Mladou Boleslav. Podle státního zástupce Tomáše Milce obžalovaný na 32. kilometru dálnice D10 předjel zprava Škodu Octavii, prudce najel do levého pruhu před ni a začal prudce brzdit.

Na nečekaný manévr stihli zareagovat řidiči tří aut za octavií, kteří strhli řízení a zabránili srážce. Řidič audi, který jel za nimi jako čtvrtý, ale do octavie zezadu narazil. U soudu vypověděl, že nemohl nic dělat. Kostner jel podle něj při manévru rychlostí až 130 kilometrů v hodině.

V nabourané octavii cestoval tehdy pětatřicetiletý muž s manželkou a osmiměsíčním synem. Všichni nárazem utrpěli četné zlomeniny, žena měla zlomenou páteř. Kojenec zemřel po převozu do nemocnice. Rodiče dodnes trpí posttraumatickými stresovými poruchami.

 Žalobci poslali k soudu bývalého detektiva Komárka. Obviněním Tuhého údajně porušil mlčenlivost

Kromě vězení a zákazu řízení musí Kostner zaplatit škodu přes 1,4 milionu korun, nejvyšší podíl z částky chce Česká kancelář pojistitelů, neboť Kostner neměl při nehodě na svůj vůz sjednané povinné ručení.

"Já jsem navrhoval trest, který by se pohyboval přinejmenším v polovině zákonné trestní sazby, což je 11,5 roku," řekl po vynesení rozsudku státní zástupce Tomáš Milec, který si nechal lhůtu pro odvolání. "V tomto případě se jednalo o skutečně mimořádné škodlivý trestný čin ... svým jednáním zničil fungování mladé rodiny a došlo k úmrtí malého osmiměsíčního chlapce," dodal.

Právní zástupce obžalovaného se po poradě s ním odvolal proti výroku o vině i o trestu. "Důkazně to není jednoznačné na obecné ohrožení, domnívám se, že by bylo spíše s ohledem na důkazní situaci na místě rozhodnout o usmrcení z nedbalosti, kde je samozřejmě nižší trestní sazba," řekl obhájce Petr Novotný. Trestní sazba by se v případě usmrcení z nedbalosti pohybovala mezi dvěma až osmi lety.

Neslouží mu prý zdraví. Lobbista Janoušek chce prodloužit přerušení trestu za sražení ženy

Soud během několika jednání vyslýchal znalce i svědky nehody. Svědci popisovali, jak se ostatní řidiči snažili zraněné vyprostit, hlavní úsilí směřovalo právě ke zraněnému dítěti. Vyslýchaní svědci se shodli, že dálnice nebyla v době nehody namrzlá. Řidič audi byl po nehodě otřesený. Podle svědků se lidé snažili otevřít u zdemolované octavie dveře, kvůli rozsáhlému poškození to ale nebylo možné.

Jako jeden ze zásadních důkazů označil soudce Ivo Zelinka odborný posudek, který představoval analýzu technicky přijatelného nehodového děje. Soud výsledek posudku porovnával s dostupným záznamem z palubní kamery z automobilu, který jel za dotčenými vozidly. "Záznam z palubní kamery zcela odpovídá zajištěným stopám," řekl Zelinka.

Podle soudních znalců řidič audi nemohl střetu zabránit ani při dodržení bezpečné vzdálenosti. Neměl dost prostoru ani na to, aby se vyhnul obloukem, uvedli znalci. Podle soudu narazil do octavie rychlostí 105 kilometrů za hodinu. Při dodržení bezpečné vzdálenosti by sice do vozu před sebou narazil v nižší rychlosti, vzniklá zranění by ale byla podle soudců srovnatelná.

Kostner už měl v minulosti zakázáno řídit kvůli alkoholu za volantem. Byl také odsouzen za vydírání své bývalé přítelkyně, se kterou měl spory ohledně peněz.

Kočkův vrah Ďuričko je na svobodě. V podmínce nesmí pít ani vlastnit zbraň

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!