Nezaměstnanost v Česku vystoupala nad tři procenta | E15.cz

Nezaměstnanost v Česku vystoupala nad tři procenta

ČTK, vaj

Podíl lidí bez práce v České republice v lednu stoupl na 3,1 procenta z prosincových 2,9 procenta.

Počet lidí bez práce se zvýšil o 14 490 na 230 022, přesto je to nejnižší lednová hodnota od roku 1997. Česko ovšem i letos v lednu zůstalo zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU. V rámci zemí OECD má srovnatelnou míru nezaměstnanosti jediná – Japonsko. 

"Dosavadní vývoj nenasvědčuje tomu, že bychom v brzké době mohli očekávat výraznější nárůst počtu nezaměstnaných. Nepříznivý vývoj v průmyslu by však tato očekávání mohl zvrátit," uvedla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. Za celý letošní rok očekává zvýšení míry nezaměstnanosti v řádu desetin procentních bodů.

Podle ředitele Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství Úřadu práce Jana Karmazína nezaměstnanost v lednu roste pravidelně. "Ve větší míře přicházeli do evidence Úřadu práce lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání," uvedl. Nárůst nezaměstnanosti na 3,1 procenta očekávali i analytici.

V meziročním srovnání nezaměstnanost v lednu klesla o 0,2 procentního bodu, lidí bez práce tak bylo o 15 035 méně. Naopak volných míst bylo o 9938 více než před rokem.

Podle Karmazína zaměstnavatelé stále mají zájem o nové zaměstnance hlavně v technických a dělnických oborech, v sociálních službách nebo ve zdravotnictví.

Nejvíce volných míst bylo v Praze, téměř 74 tisíc. V hlavním městě byla mezi kraji i nejnižší nezaměstnanost, když stagnovala na prosincových 1,9 procenta. Následoval Pardubický kraj s 2,4 procenta. Nejvíce lidí bez práce, 4,6 procenta, bylo v Moravskoslezském kraji.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v lednu všech 77 okresů, přičemž v 31 regionech byl podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.