Nová hejtmanka Karlovarského kraje Vildumetzová (ANO) by brala i vedení Asociace krajů

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová Zdroj: ČTK

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová
Vedení Karlovarského kraje (zleva): Dalibor Blažek (HNHRM), hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO), Martin Hurajčík (ANO), Karel Jakobec (ODS) a Jiří Vaněček (ODS).
Vedení Karlovarského kraje (zleva): Dalibor Blažek (HNHRM), hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) a Martin Hurajčík (ANO).
Krajské volby 2016: Takhle slavila vítězství v Karlovarském kraji lídryně kandidátky ANO Jana Vildumetzová
Krajské volby 2016: Takhle slavila vítězství v Karlovarském kraji lídryně kandidátky ANO Jana Vildumetzová (uprostřed)
7
Fotogalerie

Dnes zvolená hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO) by přijala nominaci na funkci předsedkyně Asociace krajů ČR. O kandidátech bude dnes večer jednat vedení hnutí ANO. O funkci má zájem i hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD)

 „Byla jsem výkonnou ředitelkou Svazu měst a obcí ČR, působila jsem několik let jako starostka, teď jsem byla náměstkyní ministra vnitra pro veřejnou správu. Byla jsem i krajskou zastupitelkou. Myslím si, že znám jak území, tak krajskou správu a pokud by mi funkce byla nabídnuta, tak bych ji přijala,“ řekla Vildumetzová. Výhodou o bylo podle ní i pro Karlovarský kraj, který by, ač počtem obyvatel nejmenší, získal takovou prestižní pozici.

Předsedou Asociace krajů ČR byl dlouhá léta Michal Hašek (ČSSD). Ten ale letos neuspěl v krajských volbách. Po nich ztratila ČSSD převažující zastoupení i v Asociaci krajů ČR.

ANO po krajských volbách vede šest krajů včetně Prahy. ČSSD má pět hejtmanů. Po jednom kraji vedou komunisté, KDU-ČSL a STAN, jejichž hejtmani by tak mohli případný spor ANO a ČSSD o předsednickou funkci rozhodnout.

Hejtmankou Karlovarského kraje zvolilo Vildumetzovou 31 krajských zastupitelů ze 45. ANO bude v kraji vládnout v koalici s ODS, Hnutím nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM), Piráty a SPO. Koalice má 24 hlasů, takže novou hejtmanku podpořili i někteří zastupitelé z opozičních stran.

Pro Vildumetzovou hlasovali i komunisté kromě Pavla Hojdy. Hlas dostala i od Pavla Čekana (ČSSD) a od obou zastupitelů za SPD. Naopak z řad koaličních zastupitelů nedostala hlas od Tomáše Lindy z ODS. Čekanovi hrozí za hlas Vildumetzové vyloučení ze strany.

„Mojí ambicí je, aby byl náš kraj více vidět a lépe se prosadil. Jsme kraj s nejmenším počtem obyvatel, ale to neznamená, že musíme přijít poslední na řadu například při jednání na ministerstvech,“ řekla po svém zvolení Vildumetzová. Ta dnešním zvolením přestává vykonávat funkci náměstkyně ministra. Co nejdříve se chce věnovat dostavbě dálnice D6, proto chce co nejdříve jednat s ministrem dopravy Danem Ťokem (ANO).

Nové krajské vedení se chce ihned pustit do revize navrženého rozpočtu. Schodek 1,1 miliardy, který navrhlo končící vedení a který měly krýt krajské rezervy, je podle nově zvolené hejtmanky příliš vysoký.

Zastupitelé také dnes schválili devítičlennou radu, v níž v budou všichni členové rady uvolnění. Rada bude mít čtyři náměstky. Uvolněný bude navíc i jeden zastupitel. Nové vedení kraje tak bude mít deset placených funkcí. V radě zasedne za ANO Villdumetzová, Martin Huračík, Petr Kubis a Daniela Seifertová. ODS bude v radě zastoupena Karlem Jakobcem a Janem Burešem. Piráti budou mít v radě Josefa Janů, HNHRM Dalibora Blažka a SPO Jaroslava Bradáče.

Komunisté dnes podpořili nové vedení kraje, ale chtějí být i nadále opozicí. Dostali ale předsednictví v kontrolním i finančním výboru. „Není to něco za něco. Jako opozice jsme dostali nabídku předsednictví výborů. Že si vybrali ze tří opozičních stran nás, je pro nás čest. Pokud budeme mít výhrady, tak nebudeme mít problémy je nahlas říct,“ řekla novinářům jednička kandidátky KSČM Eva Valjentová. Dosud ale bylo zvykem, že předsednictví těchto výborů dostala nejsilnější opoziční strana. Tou je ČSSD.

 

ČSSD z vedení Karlovarského kraje odchází po 16 letech. Ta byla od počátku vzniku krajů součástí krajské koalice. Před čtyřmi lety vytvořila koalici s tehdy vítěznou KSČM, partnerství se ale po dvou letech rozpadlo a kraj řídila poté široká koalice ČSSD, HNHRM, ODS a TOP 09 + STAN.

Volby v Karlovarském kraji vyhrálo v říjnu hnutí ANO, které získalo 13 mandátů ze 45 mandátů. Za ním skončila ČSSD s osmi mandáty a KSČM s šesti zastupiteli. Čtvrté hnutí STAN s podporou KDU-ČSL, KOA a TOP 09 obsadí v zastupitelstvu pět křesel, ODS čtyři křesla. HNHRM, Piráti a koalice SPO-SPD mají po třech zastupitelích.