Haška nahradil policista Šimek. Jihomoravský kraj má hejtmana z ANO | e15.cz

Haška nahradil policista Šimek. Jihomoravský kraj má hejtmana z ANO

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Hejtmanem Jihomoravského kraje se dnes stal Bohumil Šimek (ANO). Rozhodli o tom v tajné volbě zastupitelé na ustavujícím zastupitelstvu. Šimek nastupuje po Michalu Haškovi (ČSSD), který byl v čele kraje dvě volební období. Koalici vytvořilo ANO jako vítěz krajských voleb s ČSSD, Starosty pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno. Koalice má 34 mandátů z 65.

Šimkovi při volbě dalo hlas 55 zastupitelů z 64 přítomných, Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) chyběla kvůli schůzi Senátu. Do horní komory parlamentu ji lidé zvolili v říjnových volbách.

"Musím říct, že ten počet hlasů je pro mou osobu velmi překvapivý. Nečekal jsem to, o to víc to člověka potěší. Je to dost silný mandát na to, abych mohl čtyři roky vést jižní Moravu," uvedl Šimek. Dodal, že je to na druhé straně zavazující. "Jsem si toho vědom, ale udělám s náměstky, radními a zastupiteli vše, abychom posunuli jižní Moravu dopředu," řekl Šimek, který v minulosti působil jako vedoucí kanceláře hejtmana ještě za Haška a také jako bezpečnostní ředitel kraje. Z úřadu ale neodešel v dobrém.

Zastupitelé ještě zvolili pět náměstků, prvním z nich se stal Roman Hanák (ČSSD), dalšími Taťána Malá (ANO), Marek Šlapal (ČSSD), Jan Vitula (TOP 09) a Martin Maleček (za Starosty). Po přestávce bude zastupitelstvo volit další členy rady. Pět míst v radě připadne ANO, čtyři ČSSD a po jednom Starostům a TOP 09 s Žít Brno. Šimek bude mít pět náměstků.

ANO bude mít v gesci finance, investice, majetek, školství, sport, životní prostředí a zemědělství s regionálním rozvojem venkova. ČSSD se bude starat o dopravu, zdravotnictví, sociální oblast s rodinnou politikou a kulturu s památkovou péčí. TOP 09 s Žít Brno bude zodpovídat za regionální rozvoj ve školství, marketing, vědu, výzkum, inovace a takzvaný smart region. Starostové budou mít v gesci územní plánování, takže je čeká dopracování zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje.

V opozici je KDU-ČSL, KSČM, ODS, SPD s SPO a zelení s piráty. ANO získalo 15 mandátů z možných pětašedesáti. KDU-ČSL i ČSSD mají po 11, sedm KSČM, šest ODS, po čtyřech mají shodně TOP 09 s Žít Brno, Starostové pro Jižní Moravu a SPD s SPO. Poslední tři získali zelení a piráti.

Šimek působí 25 let u policie, dříve spolupracoval i s Haškem

Vizitka lídra ANO 2011 v Jihomoravském kraji Bohumila Šimka (57), který byl dnes zvolen hejtmanem Jihomoravského kraje:

Datum a místo narození: 2. března 1959, Brno

Vzdělání: Právnická fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnešní Masarykova univerzita); titul JUDr. získal v roce 1991

Současná funkce: ředitel Městské policie Brno (od května 2015)

Kariéra: prodejce v podniku Zetor Brno (1979); vedoucí odboru informační soustavy ve Státním projektovém ústavu Brno (1979 až 1990); v roce 1990 nastoupil k policii jako vyšetřovatel; šéf Okresního ředitelství Policie Brno-venkov (1993 až 2008); vedoucí sekretariátu hejtmana Michala Haška (ČSSD) a bezpečnostní ředitel na Krajském úřadě Jihomoravského kraje; náměstek ředitele pro majetkové záležitosti u Městské policie Brno (od roku 2013), poté byl řízením této instituce pověřen (únor 2014 až květen 2015).

Rodina: ženatý, dcera

Ostatní:
- V čele brněnské policie stanul poté, co byl odvolán jeho předchůdce Jaroslav Přikryl. Toho soud poslal na 20 měsíců do věznice za to, že zahlazoval svým známým pokuty za dopravní přestupky a neoprávněně nakládal s osobními daty lidí v evidenci městské policie.

- Vůči hejtmanovi Haškovi, svému někdejšímu nadřízenému, se Šimek dlouhodobě vymezuje, nedávno o něm například řekl: "Lže a denně vidíme, že dělá věci jen povrchově, aby se zalíbil voličům. Stříhá pásky, předává auta, ale jinak skutek utek".

- Politický nováček a nestraník Šimek se lídrem ANO pro volby v Jihomoravském kraji stal letos v únoru. Po zvolení hejtmanem hodlá vedení městských strážníků v Brně opustit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video