Nový šéf ŘSD zrušil úsek kontroly kvality | E15.cz

Nový šéf ŘSD zrušil úsek kontroly kvality

Mýtná brána
Mýtná brána
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš zrušil úsek kontroly kvality, který vznikl jako elitní útvar ve státní organizaci s cílem zamezit vícepracím a zabránit tomu, aby stát přebíral od zhotovitelů nekvalitní stavby. O místo tak rovněž přišla jeho šéfka Marie Birmbaumová, která byla pověřena řízením kontrolního úseku od letošního ledna. Změny potvrdila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Kontrolou kvality se má nově zabývat útvar přímo podřízený generálnímu řediteli. Vedoucím útvaru se stal Milan Mikšík (50), docent Stavební fakulty Žilinské univerzity.

„Všichni stávající pracovníci zůstávají na svých pozicích, „uvedla Ledvinová s tím, že měnit se nemá ani jejich pracovní náplň. Podle ní se odvolaná pověřená ředitelka vrátí zpět na pozici vedoucí zkušebních laboratoří v Brně, což je post, který zastávala ještě před jmenováním do kontrolního úseku. „Nový šéf kontroly kvality je osobou s velmi vysokou odbornou úrovní a má dlouholeté zkušenosti s dopravními stavbami,“ uvedlo ŘSD.

Organizační změna je prý nešťastná

Podle bývalé ředitelky kontrolního oddělení Miloslavy Pošvářové není ale současná organizační změna příliš šťastným řešením a význam kontroly kvality tím utrpí. Vedoucí útvaru, který je v hierarchii organizace o stupeň níž než ředitel úseku, má totiž výrazně menší pravomoci. Předně nemůže sám uzavírat zakázky na různé služby a neúčastní se ani porad vrcholného vedení ŘSD, dodala Pošvářová, která na ŘSD skončila kvůli kritice tehdejšího vedení organizace.

Změnu je podle bývalého generálního ředitele Davida Čermáka, během jehož působení kontrolní úsek vznikl, možné považovat za signál dovnitř ŘSD i navenek vůči stavebním firmám. Kontrolní úsek úmyslně vznikal ve formě jednotky na vrcholu organizační struktury, aby mohl kontrolovat stavby už během přípravy a následné výstavby a zároveň aby působil jako dostatečně silný partner při jednání se stavebníky. To byl důvod, proč kontroloři nebyli původně začleněni pod úsek výstavby, ale byly mu ve struktuře postaveni na roveň, dodal.

Málo peněz, málo lidí

Během svého vzniku v roce 2012 měl úsek kontroly kvality nahradit veškerý technický dozor na stavbách, který si ŘSD najímá u soukromých firem. To by znamenalo zaměstnat až 130 lidí. Od tohoto nakonec organizace z finančních důvodů upustila a spokojila se s plánem mít na každé regionální správě dva až pět vlastních kontrolorů a celkově tedy 50 až 60 vlastních lidí. Ani tyto stavy se ale zejména kvůli nízkým nabízeným platům nepodařilo nikdy naplnit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video