Od dárců Dienstbier na kampaň dostal jen 25 tisíc | E15.cz

Od dárců Dienstbier na kampaň dostal jen 25 tisíc

Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier
• 
ZDROJ: E15 Robert Zlatohlavek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezidentský kandidát sociální demokracie Jiří Dienstbier dostal od dárců zatím jen 25 tisíc korun, kampaň financuje z peněz ČSSD. Řekl to na dnešní tiskové konferenci, na které zveřejnil a podepsal dokument nazvaný etický kodex prezidentské kampaně, který sám sestavil. Řekl také, že ho rozešle ostatním prezidentským kandidátům s výzvou, aby k němu připojili své podpisy.

Jedním ze závazků kodexu je, že kandidát zveřejní, kolik ho stála volební kampaň. To ale uchazečům o prezidentské křeslo přikazuje zákon. Dienstbier řekl, že jeho kampaň bude převážně financovat ČSSD, od níž už dostal 1,9 milionu korun a dalších 13 milionů má přislíbeno. Sám si prý na účet poslal 100 tisíc korun.

Své soupeře Jana Fischera a Miloše Zemana za způsob financování kampaně kritizoval. Fischerovi vytkl, že přijímá velké finanční dary od podnikatelů, kteří za ně budou jistě očekávat protislužbu.

Bývalý úřednický premiér a viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj Fischer financuje kampaň na rozdíl od Dienstbiera ze sponzorských darů. Zveřejňuje je na transparentním účtu. Jeho největším dárcem je zatím ocelářský a zdravotnický magnát Tomáš Chrenek, který mu věnoval devět milionů korun.

Fischer ve své reakci uvedl, že už při spuštění své volební kampaně letos v červenci nastavil přísnější pravidla transparentnosti jejího financování, než která ve svém kodexu navrhuje Dienstbier. Navrhuje proto Dienstbierův kodex, který by měli respektovat všichni kandidáti, zpřísnit.

Někdejšímu předsedovi vlády a ČSSD Zemanovi Dienstbier vytkl, že v létě zaplavil republiku svými billboardy a do domácností rozeslal odpovědní zásilky, aniž by zveřejnil, kolik to stálo. Podotkl, že Zemanovým účtem protekly řádově jen statisíce.

Člen Zemanova volebního výboru Martin Nejedlý začátkem září uvedl, že předchozí kampaň stála více než tři miliony korun. Šlo podle něj především o nájemné za Zemanovu kancelář v Loretánské ulici v Praze, automobil, jímž jezdí na volební akce, a o rozeslání dvou milionů letáků s výzvou k podpoře. Tyto výdaje hradila podle Nejedlého Strana práv občanů - zemanovci a Zeman to od své strany dostal formou věcného daru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.