Odbory: Vláda nás přehlíží. Protest bude 21. dubna | E15.cz

Odbory: Vláda nás přehlíží. Protest bude 21. dubna

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jednání odborářů s vládou o připravovaných reformách nepřinesla žádný výsledek. V sobotu 21. dubna se proto uskuteční protestní akce odborářů v Praze. Odboráři nevylučují ani stávky či další akce. Dnes to oznámil předseda Českomoravské konferedace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

„Vláda přehlíží vystoupení odborů a dalších občanských iniciativ, vyhodnotili jsme, že už je situace dál neúnosná. Vyzýváme vládu k zastavení reforem a pokud k němu nedojde, tak k demisi,“ řekl Zavadil. Vláda si podle odborářů v některých věcech neví rady.

„To, co vyvolala Holešovská výzva, není možné bagatelizovat. Jestli je její program možné realizovat, je věc jiná, ale našvanost lidí nelze přehlížet,“ uvedl Zavadil.

Vedení opoziční ČSSD uvedlo, že odbory v jejich boji podporuje. Premiér Petr Nečas (ODS) demonstrace označil za kolorit situace v celé Evropské unii, vláda podle něho ale rozpočtovou politiku nezmění.

Kvůli plánované protestní akci rada ČMKOS založila koordinační výbor, jehož úkolem bude sjednotit všechny organizace k jednotnému postupu. Výsledkem by mělo být dubnové shromáždění na Václavském náměstí. Předcházet by mu měla shromáždění a akce v regionech, uvedl Zavadil. Organizátory chce ČMKOS podpořit. „Nabízíme technické zázemí pro iniciativy, které přicházejí s návrhy, aby celá záležitost byla vedena jednosměrně,“ uvedl šéf konfederace. Třeba na shromážděních Holešovské výzvy minulý týden byly po republice tisíce lidí. Další akce pořádá iniciativa ProAlt. S ní už se v minulosti odboráři při protestech sešli.

Kolik protestujících na demonstraci v Praze očekává, ale Zavadil neřekl. „Záleží, jak se k tomu lidé postaví,“ uvedl pouze s tím, že se plánují i určité regionální mítinky, jejichž detaily bude teď řešit odborový krizový štáb.

Zavadil také prohlási, že se odboráři budou bavit i o stávkách, konkrétní však nebyl.

Poslední velký protest na Václavském náměstí uspořádaly odbory loni v květnu. Tehdy se demonstrace proti vládním reformám zúčastnilo 40 tisíc lidí. O tři týdny později se pak konala stávka v dopravě, při které se poprvné v historii zastavilo i pražské metro, lidem však život příliš nezkomplikovala a téměř 70 procent účastníků ankety na našem webu její výsledek označilo za frašku.

Autor: sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.