OECD: Česká ekonomika zpomalí méně, než tvrdí ČNB a EU | E15.cz

OECD: Česká ekonomika zpomalí méně, než tvrdí ČNB a EU

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká ekonomika by v příštím roce měla podle odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zpomalit růst na 1,6 procenta z letošních 2,1 procenta. Vyplývá to ze zprávy OECD, kterou dnes představil generální tajemník OECD Ángel Gurría. Prognózy organizace jsou optimističtější než odhad České národní banky (ČNB) a dalších institucí.

Odhadovaný růst může být podle OECD ohrožen zpomalením světového hospodářství a vývojem v eurozóně. K odvrácení těchto hrozeb a povzbuzení ekonomické aktivity tak OECD doporučuje udržet spád reforem zaměřených na posílení konkurenceschopnosti a dlouhodobého růstu. „Růst a zlepšení životní úrovně budou záviset na přechodu k více inovativní a energeticky efektivní ekonomice založené na znalostech,“ uvedl Gurría.

OECD dále doporučuje zavést jasný dluhový cíl při reformě veřejných financí a založení nezávislé instituce, která by sledovala a posuzovala stav veřejných financí.

Odhady OECD na příští rok je optimističtější než prognóza ČNB, ministerstva financí a Evropské komise. ČNB v nové prognóze výrazně zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro příští rok na 1,2 procenta z předchozích 2,2 procenta. Pro letošní rok centrální banka zhoršila odhad růstu na dvě procenta z předchozích 2,1 procenta. Podle ministerstva financí by česká ekonomika měla v roce 2012 stoupnout o procento. Ještě v červenci úřad počítal s 2,5procentním růstem, a to v letošním i příštím roce. Letos ekonomika podle nových odhadů ministerstva stoupne o 2,1 procenta.

Porovnání odhadů růstu české ekonomiky:

Instituce Odhad pro rok 2011 Odhad pro rok 2012
OECD 2,1 % 1,6 %
Evropská komise 1,8 % 0,7 %
Ministerstvo financí 2,1 % 1 %
Česká národní banka 2 % 1,2 %
ČSOB1,8% 1,1%
Raiffeisenbank1,9% 0,3%

Zdroje: OECD, EK, MF, ČSOB, RB

Také Evropská komise výrazně zhoršila výhled české ekonomiky. Letos podle ní vzroste o 1,8 procenta, na jaře přitom komise čekala dvouprocentní růst. Příští rok Brusel očekává růst českého HDP jen o 0,7 procenta, zatímco na jaře to bylo 2,9 procenta.

S eurem nespěchat

Kromě lepšího odhadu růstu Gurría potěšil premiéra Petra Nečase i chválou českého ratingu, který letos agentura Standard & Poor´s zvýšila o dva stupně na AA-. „Všude jdou ratingy dolů, zatímco ten váš stoupá. Toho si trhy určitě povšimnou,“ řekl. Tento výsledek přičetl i politice ČNB, která drží inflaci na nízké úrovni.

Zatímco nyní si tedy Česko podle OECD vede dobře, v budoucnu by už nás organizace pochválit nemusela. Zpráva OECD zopakovala, že krize eurozóny je pro naší otevřenou ekonomiku hrozbou. S ohledem na vývoj EU není ani potřeba rychle přijmout euro. „Je to zajímavá myšlenka, ale není žádný spěch,“ parafrázoval Gurría dřívější Nečasova slova.

OECD varuje před ustrnutím českého hospodářství. V budoucnu mají podle Gurríi mají větší šanci inovativní ekonomiky založené na úsporách energie. Nepřímo tak šéf OECD kritizoval energetickou koncepci české vlády, která se zaměřuje na jadernou energetiku a dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video