Petříček: Oba vyhoštění ruští diplomaté odletěli v letadle Aeroflotu do Moskvy | e15.cz

Petříček: Oba vyhoštění ruští diplomaté odletěli v letadle Aeroflotu do Moskvy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V nedělním leteckém spoji společnosti Aeroflot z Prahy, který by měl podle plánů přistát v Moskvě ve 23:50 tamního času, jsou oba diplomaté vyhoštění Českou republikou v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Uvedl to ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Rusko vyhoštění hodnotí jako vážné poškození vztahů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a Petříček v pátek informovali, že kauza kolem údajného diplomata s ricinem, kvůli níž dostali policejní ochranu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), byla smyšlená. Byla podle nich důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace.

Babiš uvedl, že incident poškodil česko-ruské vztahy a způsobil bezdůvodné vytížení českých bezpečnostních složek. Česko podle premiéra nemůže tolerovat podobné akce na svém území.

Podle Petříčka se diplomacie snažila záležitost vyřešit diskrétně, ruský přístup jí ale nedal jinou možnost než přistoupit k prohlášení dvou diplomatů ze persona non grata.

Petříček v neděli CNN Prima News řekl, že ve večerním spoji společnosti Aeroflot mířícím do Moskvy jsou oba vyhoštění Rusové.

Ruská diplomacie označila v pátek krok Prahy za vážné poškození vztahů obou zemí. Podle Moskvy jde o provokaci, na kterou bude nutné odpovědět.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v neděli uvedla, že nynější kroky českých představitelů ve vztahu k Ruské federaci neodpovídají zájmům České republiky. Krok podle mluvčí odpovídá vnitropolitickým poměrům v Česku. Vztahy mezi oběma zeměmi záměrně poškozuje část českých elit, řekla Zacharovová v ruské státní televizi Rossija-1.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video