Podezřelá transakce může stát Kocourka ministerský post | E15.cz

Podezřelá transakce může stát Kocourka ministerský post

Martin Kocourek
Martin Kocourek
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nad pokračováním ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) ve vládě visí velké otazníky. Kvůli podezřelé finanční transakci, v níž figuruje Kocourkova matka, ministra v nejbližších dnech čeká další schůzka s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Uskutečnit by se mohla v úterý. Premiér by na ní už mohl rozhodnout, zda Kocourek bude muset kabinet opustit.

Občanští demokraté Kocourkův osud nechávají v rukou premiéra. Vládní VV chtějí od Nečase rychlé řešení a žádají, aby se věc probrala na středeční schůzce koaličních lídrů.

„Zvolíme standardní přístup. To znamená, že pan ministr to musí vysvětlit panu premiérovi a zároveň i veřejnosti. Pan premiér a pan ministr o tom mluvili už minulý týden a mají naplánovanou schůzku k tomu i tento týden,“ řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Nečas už dříve dal najevo, že žádá od Kocourka „důvěryhodné vysvětlení“.

Kocourek po páteční schůzce s Nečasem řekl, že ho premiér nepochválil. „Uvidíme, jaké to bude mít následky,“ dodal. O kauze samotné pouze poznamenal, že je to „několik let stará záležitost“, kterou se snažil vysvětlit. „Uvidíme,“ reagoval na otázku, zda není na odchodu z vlády. Nečas po páteční schůzce vzkázal, že o věci hodlá s ministrem jednat znovu, protože nechce dělat závěry na základě jednoho novinového článku.

Věci veřejné v šoku

„My jsme dosud v naprostém šoku. Věříme, že to pan ministr Kocourek vysvětlí, pokud ale ne, ohrožuje důvěryhodnost vlády. Myslíme si, že by toto měl pan premiér vyřešit sám a rychle,“ řekl dnes v rádiu Impuls předseda VV Radek John. Ve středu se podle něj sejdou koaliční lídři ve formátu K9 a VV se na schůzce budou chtít kauze věnovat. „Nechci to hrotit, ale ve středu budeme říkat toto stanovisko: Ministr, který je podezřelý z nelegálního získání peněz, nemůže být ve ve vládě, která si chce říkat protikorupční,“ řekl John.

Páteční deník Dnes informoval o tom, že matce ministra průmyslu v roce 2008 zobchodovala společnost Key Investments (KI) 16 milionů korun. Podle dokumentů, která má MfD k dispozici, uzavřela Kocourková smlouvu s Key Investments 3. března 2008. O týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy v hodnotě 16 milionů korun. Byly to neveřejně obchodovatelné cenné papíry, do nichž investoval peníze klientů výhradně KI: dluhopisy E Side Property, Sincomu a ústecké firmy Via Chem Group. Pokyn k jejich prodeji dala pak Kocourková po třech měsících. Za další měsíc odešla hotovost 16,14 milionu korun na její účet u UniCredit Bank, uvádí deník.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video