Podnikatelům skončí cestování za přehlášením vozidla, výhrady k registru mají dál | E15.cz

Podnikatelům skončí cestování za přehlášením vozidla, výhrady k registru mají dál

Podnikatelům skončí cestování za přehlášením vozidla, výhrady k registru mají dál
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

BusinessInfo.cz
Dalibor Dostál

Ani s navrženou podobou zákona nejsou firmy spokojené. Podmínka přítomnosti obou aktérů převodu na úřadě podle nich podniky a živnostníky příliš zatěžuje. Komplikace je to také pro autobazary.

Jedna z velkých absurdit české legislativy už před sebou nemá dlouhé trvání. Skončí současný stav, kdy zatím při každé změně v registru vozidel musí nový vlastník osobně přijet na úřad v místě bydliště či sídla předchozího majitele.

Především pro podnikatele, kteří nemají času nazbyt, jde o velmi stresující povinnost. Firmy, které kupují ojeté vozidlo z opačného konce republiky, totiž kvůli přeregistraci musí vyslat odpovědného pracovníka. Ten tím nezřídka ztratí i celý den.

Vůz převede kterýkoliv větší úřad

Ministerstvo dopravy nyní slibuje, že nepovedenou úpravu zruší. Od poloviny příštího roku již nebude nutné při provádění změn v registru vozidel chodit na úřad v místě bydliště či sídla firmy, ale bude možné je provést na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Bez ohledu na to, zda tam má žadatel místní příslušnost.

Vyplývá to z novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která by měla začít platit 1. července 2016 a měla by majitelům aut zjednodušit kontakt s úřady v souvislosti s prováděním jakýchkoliv úkonů v centrálním registru vozidel. Mezi ně patří nejen změna vlastníka registrovaného vozidla, odhlášení či vyřazení vozidla v případě jeho likvidace, ale například i žádost o výpis údajů z tohoto registru.

„Zákon už od ledna registraci zjednodušil, lidé nicméně museli v některých případech kvůli přihlášení auta cestovat daleko na místo, kde bylo dosud vozidlo registrované. Chtěl jsem proto umožnit provedení změn na kterémkoliv úřadě, aby motoristé měli administrativu co nejjednodušší,“ říká ministr dopravy Dan Ťok. Materiál již schválila vláda, nyní čeká na projednání v Parlamentu.

Ani po nové úpravě však podnikatelé nejsou s navrhovaným zněním zákona zcela spokojení. „Hospodářská komora ČR tuto změnu vítá. Na druhou stranu považuje nový systém zápisu změny registrace vozidla za komplikovaný a nepraktický, neboť zakotvuje povinnost obou vlastníků vozidla, jak původního, tak nového, se dostavit na příslušný úřad společně,“ upozorňuje Miroslav Diro z oddělení vnějších vztahů Hospodářské komory.

Autor: BusinessInfo.cz, Dalibor Dostál
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!