Poleví tlak na ceny potravin? Zemědělci v září mírně zlevnili | E15.cz

Poleví tlak na ceny potravin? Zemědělci v září mírně zlevnili

Poleví tlak na ceny potravin? Zemědělci v září mírně zlevnili
Původ nerozhoduje. Pro zákazníky je v době hospodářských potíží důležitější cena zboží než jeho původ a složení. Ještě méně je zajímá ochrana životního prostředí. Přesto loni alespoň občas kupovala biopotraviny více než čtvrtina Čechů
• 
ZDROJ: čtk

vag

Zářijové ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně zvedly o jednu desetinu procenta a meziročně o 0,6 procenta, přičemž hlavní roli v tom sehrály chemie, rafinerie a dopravní prostředky. Vyplynulo to z údajů Českého statistického úřadu. Pozitivní zprávou je po třech letech soustavného zdražování potravin meziroční pokles cen zemědělských komodit.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka jde sice oproti loňskému roku o snížení o symbolickou jednu desetinu procenta, ale i ta naznačuje, že alespoň tlak na růst cen některých potravin poleví. „Slovo některých je v tomto případě více než vhodné. Nebudou sem nejspíše patřit mléčné výrobky a brambory, jejichž sklizeň letos poklesla,“ upozornil Dufek.

Meziroční vývoj cen zemědělských výrobců (zdroj: ČSÚ):

Ceny zemědělských výrobcůCeny zemědělských výrobcůAutor: ČSÚ

Stabilní propad cen pokračuje ve stavebnictví, které tak reaguje na slabou poptávku nutící firmy zlevňovat. Zvlášť patrný je tento trend u stavebních prací, které jsou nyní o více než procento nižší než loni v září.

Stejně jako spotřebitelská inflace ani výrobní inflace podle Dufka nenaznačují žádné cenové tlaky v české ekonomice. „Dokud se nevzchopí poptávka doma i v zahraničí, budou výrobci až na výjimky v defenzívě. Ostatně v Evropě – včetně Německa – jsou výrobní ceny dokonce v mínusu,“ doplnil analytik.

Meziroční vývoj cen českých průmyslových výrobců (zdroj: ČSÚ):

ceny průmyslových výrobcůceny průmyslových výrobcůAutor: ČSÚ

Dufek zároveň dodal, že v Česku jsou sice v případě průmyslu ceny šest desetin v plusu, avšak celý tento přírůstek jde na vrub energiím.

Analytik Raiffeisenbank Václav Franče upozornil na zajímavou strukturu meziměsíčního růstu: „klesaly totiž ceny těžby a kovů, zatímco rostly ceny ropy a koksu, chemických látek a dopravních prostředků.“

Podle Frančeho je navzdory mírnému zářijovému nárůstu možné považovat nákladové tlaky do inflace za stále velmi utlumené. „Tento rok očekáváme průměrný růst cen průmyslových výrobců o sedm desetin procenta,“ předpovídá analytik Franče.

Výrobní ceny vyjadřují, jak velký je tlak na růst inflace hned na začátku výrobního řetězce, tedy například v továrnách nebo v zemědělství. Vývoj na této úrovni se zpravidla zanedlouho projeví v cenách pro spotřebitele.

Autor: vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!