Policie stíhá další úředníky z rezortu práce | E15.cz

Policie stíhá další úředníky z rezortu práce

Ludmila Müllerová
Ludmila Müllerová
• 
ZDROJ: ctk

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Korupční aféra na ministerstvu práce a sociálních věcí se rozrůstá. Kvůli neprůhledným zakázkám na informační technologie obvinila policie dalších deset úředníků a pracovníků soukromých firem. Všichni jsou stíháni na svobodě, řekl mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. Podezřelí jsou obvinění z porušení povinností při správě cizího majetku, zneužití pravomoci a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Podle dostupných informací jsou mezi stíhanými nejen současní, ale i bývalí zaměstnanci ministerstva. Nelze tedy vyloučit, že jejich případ souvisí s kontrakty pro společnost OKsystem. Ta měla v letech 1993 až 2011 na dodávky IT pro rezort monopol, bez účasti v tendrech inkasovala dohromady přes čtyři miliardy korun. V souvislosti s touto firmou začali detektivové loni v říjnu stíhat kvůli úplatkářství exnáměstka ministra Vladimíra Šišku a bývalého ředitele odboru informatiky Milana Hojera.

Šiška nejprve odstavil OKsystem a následně měl jeho představitelům nabízet zakázku za 100 milionů korun, aby stáhli své stížnosti. Šiška s Hojerem mezitím vybrali jiného dodavatele systému výplaty sociálních dávek a některých dalších, společnost Fujitsu Technology Solutions. Jejich postup minulý týden napadl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle něj bývalé vedení ministerstva v čele s Jaromírem Drábkem (TOP 09) pochybilo, protože nevypsalo výběrové řízení. Drábek ani jeho nástupkyně Ludmila Müllerová nemají podle svých slov o obvinění dalších deseti lidí žádné informace.

Dávky by mohly jít přes účty příjemců
Dávky a podpory v nezaměstnanosti by k lidem už nemusely putovat jen přes účty k sKartě, ale také přímo od státu. Z jednotného výplatního místa by se převáděly buď na účty příjemců, nebo posílaly poštou. Vyplývá to z různých variant změn zákonů navržených ministerstvem práce a sociálních věcí, které zohledňují právě kritiku sKaret.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.