Policie zadržela vraha podnikatele Housky, sám se přiznal | E15.cz

Policie zadržela vraha podnikatele Housky, sám se přiznal

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Muž středního věku, kterého policie ve čtvrtek obvinila z loňské vraždy podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky, se k činu přiznal. Uvedla to dnes ústecká policie. Podezřelého dlouhodobě sledovala a na služebnu ho předvolala kvůli podání vysvětlení. Vedle doznání muž polici řekl informace, které mohl vědět jenom pachatel. Proto si je policie jistá, že je jím právě zadržený, řekl náměstek krajského ředitele Bohumil Kotas. Okresní soud vzal obviněného do vazby z obavy, aby neutekl.

Klíčovou stopou vedoucí k podezřelému byl paralyzér, který zůstal na místě činu. Policie na něm našla stopu DNA muže s bydlištěm na Teplicku. Kriminalisté by podle šéfa vyšetřovacího týmu Martina Charváta pachatele dopadli, i kdyby se nepřiznal.

„Poprvé jsme se s ním setkali 8. ledna, kdy nám proběhl sítem prověřovaných osob, a 20. ledna se stal naším hlavním podezřelým, protože jsme obdrželi výsledek genetického zkoumání,“ řekl Charvát.

Pachatelem je muž středních let, který nebyl trestán. Paralyzér a krátkou pistoli ráže devět milimetrů u sebe nosil běžně. Podle policejních zdrojů neměl žádné vazby na Chomutov, v okolí místa činu prý hledal práci.

Po vraždě byl podle policejních zdrojů uvnitř domu, který Houska obýval se svou partnerkou, nic ale neukradl. „Pravděpodobně se šel přesvědčit, zda tam nebylo záznamové zařízení kamer instalovaných na domě,“ řekl policejní zdroj.

Podle dosavadních výsledků vyšetřování motiv činu nesouvisel s Houskovými obchodními ani politickými aktivitami. „Podezřelý vypověděl, že se neznali. Nevěděl prý ani, koho zastřelil, to se dozvěděl až z médií,“ řekl Charvát. Houska byl zastřelen nejspíš čtyřmi ranami.

Obrazem: Fotoreportáž z místa Houskovy vraždy

Zatím vše nasvědčuje tomu, že šlo o náhodné setkání, které vyústilo v konflikt a následnou střelbu. „Došlo tam k nějakému vzájemnému napadení, které vyvrcholilo smrtí pana Housky,“ uvedl Charvát. Při vyšetřování kriminalisté vyslechli stovky lidí, na případu pracoval tým 24 policistů z krajské správy a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Houska byl zastřelen loni 18. listopadu u vily v Chomutově, kde žil s bývalou hejtmankou a současnou náměstkyní hejtmana Janou Vaňhovou (ČSSD). Jeho tělo našel podnikatel, spoluvlastník stavební společnosti RRR s.r.o. Vlastimil Rindoš, který s ním měl domluvenou schůzku.

Podnikatel byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní člověk, čelil i podezření z úplatkářství. Také najel autem na chomutovského strážníka. Soud v Chomutově ho za to původně potrestal roční podmínkou, krajský soud ale rozsudek zrušil s tím, že šlo jen o přestupek.

Ani za ten ale nebyl Houska potrestán. Chomutovský magistrát, který případ projednával, kauzu v roční zákonné lhůtě nevyřešil, a přestupek tak zůstal promlčený.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video