Politologové: Zeman na Hradě může rozložit ČSSD | E15.cz

Politologové: Zeman na Hradě může rozložit ČSSD

Sociální demokraté nejsou v pohledu na Miloše Zemana jednotní, strana by se kvůli tomu mohla rozštěpit, míní politologové
Sociální demokraté nejsou v pohledu na Miloše Zemana jednotní, strana by se kvůli tomu mohla rozštěpit, míní politologové
• 
ZDROJ: E15 Petr Horky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někteří politologové míní, že pokud se prezidentem stane někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman (SPOZ), může to sociální demokracii rozkládat. Případné vítězství šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga podle nich posílí postavení této strany ve vládní koalici. Volební propad Přemysla Sobotky, kandidáta nejsilnější vládní strany, označují politologové za memento pro ODS.

Politologové již v sobotu většinou uváděli, že šance na vítězství ve druhém kole mají Zeman i Schwarzenberg. Tomáš Jarmara míní, že vítězství prvně jmenovaného by pro ČSSD znamenalo „krizový scénář“. Zeman totiž sice býval členem a dlouholetým šéfem ČSSD, ze strany ale v roce 2007 ve zlém odešel, a to i kvůli parlamentní prezidentské volbě, která se konala v roce 2003. Neuspěl v ní poté, co pro něj nehlasovali ani všichni zákonodárci ČSSD. Zeman je označil za zrádce, od té doby má s některými špičkami ČSSD napjaté vztahy, současně má ale ve straně stále i řadu příznivců.

Jarmara připomněl, že v současném vedení sociální demokracie jsou právě i lidé, k nimž má Zeman velmi kritický vztah. Předsednictvo ČSSD sice v sobotu voličům vzkázalo, že mají zvážit Zemanovu podporu, podle Jarmary bylo ale patrné, že někteří čelní představitelé ČSSD měli „kyselé obličeje“. Jarmara míní, že tito lidé byli v patové situaci, protože Schwarzenberga jako člena vlády, o jejíž svržení ČSSD usiluje, podpořit nemohli, ale Zemana na Hradě nechtějí. „Jsou si vědomi toho, že to může fungovat stejně, jako když (někdejší šéf ODS a nyní prezident Václav) Klaus rozložil ODS,“ uvedl.

I politolog Bohumil Doležal míní, že případné Zemanovo vítězství ve druhém kole bude pro sociální demokracii znamenat „bartolomějskou noc“. „To tak nějak odpovídá letoře pana Zemana,“ řekl. Usnesení ČSSD, podle nějž mají lidé zvážit ve druhém kole Zemanovu podporu, považuje Doležal za výraz „strašné bezmocnosti“, kdy by se někteří členové vedení rádi zachovali jako prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier a nedoporučili do druhého kola nikoho, zatímco jiné špičky ČSSD stojí za Zemanem. „Ta strana je rozpolcená,“ dodal.

Schwarzenberg by kryl záda vládě

Kdyby zvítězil ve volbách Schwarzenberg, znamenalo by to podle Jarmary posílení TOP 09 a to, že vláda by měla „krytá záda“. Politolog se totiž domnívá, že Schwarzenberg by nevetoval zákony prosazované vládou tak často jako nynější prezident Klaus.

Doležal míní, že Schwarzenbergův úspěch v prezidentské volbě znamená posílení TOP 09 v koalici. Pokud má mít šanci Zemana porazit, musí podle něj Schwarzenberg projevit schopnost konsensu, aby získal i některé hlasy sociálnědemokratických voličů. A musí se mu podařit oslovit voliče ODS, „kterých není zase tak málo, jak by to vypadalo z výsledku pana (Přemysla) Sobotky“, řekl Doležal.

Propad vlastního kandidáta musí ODS nějak reflektovat, soudí Doležal. Jarmara zisk necelých tří procent pro kandidáta nejsilnější vládní strany označil za znamení, že pro ODS už může být „pět minut po dvanácté“. Podle Vladimíry Dvořákové ODS ze jmen, která přicházela pro kandidaturu v úvahu, vybrala to nejméně volitelné.

Schwarzenberg: Nerad bych vedl kampaň plnou osobních útoků

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video