Populace stárne. Bude Čechů jen 6,5 milionu? | E15.cz

Populace stárne. Bude Čechů jen 6,5 milionu?

senioři, důchodci
senioři, důchodci
• 

ČTK, nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet obyvatel Česka může během následujících devadesáti let, tedy do roku 2100, klesnout až na necelých 6,5 milionu osob. A přestože děti narozené příští rok půjdou do důchodu až v 73 letech, stejně to nezabrání nárůstu počtu důchodců připadajících na sto osob v produktivním věku po roce 2030, kdy budou odcházet do důchodu silné populační ročníky – to mimo jiné vyplývá z modelu demografického vývoje a jeho dopadu na důchodový systém, který byl představen na think-tanku CESTA.

V úvodu se uvádí skeptická, minimální varianta. Vývoj bude záviset především na počtu narozených dětí na jednu ženu a na tom, kolik se do České republiky přistěhuje cizinců. Plodnost žen v Česku se pohybuje pod průměrem Evropské unie. Minimální varianta prognózy předpokládá pokles počtu dětí na jednu ženu ze současných 1,5 na 1,4 a pokles ročního migračního přírůstku ze současných zhruba 15 tisíc na 10 tisíc osob.

Střední varianta uvažuje o postupném nárůstu plodnosti na 1,7 dítěte a migračním přírůstku 25 tisíc osob ročně. Střední varianta by i v roce 2100 znamenala zachování počtu obyvatel zhruba na současné úrovni. Maximální varianta naproti tomu počítá s postupným nárůstem plodnosti až na dvě děti na ženu a s nárůstem ročního migračního přírůstku na 40 tisíc osob. Podle maximální varianty by počet obyvatel vzrostl na 12 milionů do roku 2050 a na 14 miliónů do konce tohoto století.

Čechů spíš ubude

„Bohužel poslední informace jsou spíše varující,“ konstatoval Tomáš Fiala z Vysoké školy ekonomické v Praze, který prognózu představil na think-tanku CESTA (Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii). Experti podle něj předpokládají pokles plodnosti. Jde přitom o pokračování trendu, který jenom na čas přerušila zvýšená porodnost silných populačních ročníků 70. let.

Prognóza vypracovaná Fialou je vypočtena s ohledem na vývoj důchodového systému. Novela schválená nedávno v parlamentu zrušila horní hranici věku pro odchod do důchodu. Letošní čtyřicátníci by podle ní měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 až v 67 letech, děti narozené v příštím roce pak až v 73 letech, tedy v roce 2085.

Ani trvalé zvyšování důchodového věku přitom nezabrání určitému nárůstu počtu důchodců připadajících na 100 osob v produktivním věku po roce 2030, kdy budou do důchodu odcházet silné populační ročníky narozené v 70. letech. Tento nárůst však bude podle prognózy pouze dočasný.

Střední varianta v roce 2060: šesdesát důchodců na sto zaměstnaných

Podle nejméně příznivé varianty by kolem roku 2060 připadalo na sto osob v produktivním věku 58 osob starobních důchodců namísto dnešních 38, do roku 2100 by však tento počet poklesl na 46. Podle střední varianty by počet lidí v důchodovém věku na sto osob v produktivním věku vzrostl jen na necelých 50 a do roku 2100 poklesl na 35, tedy na nižší hodnotu než v současné době. Maximální varianta předpokládá nárůst počtu důchodců na sto produktivních osob jen na 44 a následný pokles na 29, tedy hluboko pod současnou úroveň.

Údaje ČSÚ ukazují, že v roce 2010 bylo zaměstnáno zhruba 45 procent obyvatel ČR. „Předpokládám, že tento podíl zůstane zachován, jde o 70 až 80 procent osob v produktivním věku,“ uvedl Fiala. Podle minimální varianty by tak počet důchodců na 100 zaměstnaných osob vzrostl ze současných 49 na 70 kolem roku 2060, do konce století by však poklesl na 61.

Střední varianta předpokládá nárůst pouze na 60 důchodců na 100 zaměstnaných a následný pokles na 47. To je méně než nyní. Při maximální variantě by počet důchodců na 100 zaměstnaných osob vzrostl pouze na 54 a následně poklesl na 39, což je opět výrazně méně než dnes. I při nejméně příznivé - minimální - variantě by počet zaměstnaných na jednoho důchodce neklesl pod 1,4.

Autor: ČTK, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video