Poškození ve velkých kauzách nebudou hradit poplatky | E15.cz

Poškození ve velkých kauzách nebudou hradit poplatky

ilustrační foto (Profimedia.cz)
ilustrační foto (Profimedia.cz)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

tto, ČTK

Share on Facebook Messenger
Sněmovna dnes zrychleně schválila návrh novely zákona o soudních poplatcích, která reaguje na amnestii exprezidenta Václava Klause. Podle předlohy nebudou muset platit soudní poplatky ti poškození, kteří vymáhají náhradu škody způsobenou amnestovaným trestným činem. Norma nyní míří k posouzení do Senátu.

Důsledkem amnestijního zastavení dlouhotrvajících trestních stíhání je to, že poškození se musí domáhat náhrady škody způsobené trestným činem nikoliv v trestním, ale v civilním řízení. Soudu přitom musí na rozdíl od trestního řízení hradit poplatek.

Ministerstvo spravedlnosti v důvodové zprávě k návrhu uvedlo, že amnestijní rozhodnutí prezidenta má pro tyto poškozené „velmi negativní důsledky“. Šéf rezortu Pavel Blažek (ODS) uvedl, že předloha se bude vztahovat i na poškozené, kteří po Klausově amnestii už žalobu podali. Soudní poplatek jim bude vrácen.

Předseda Věcí veřejných Vít Bárta řekl, že poplatky tvoří jen malou část nákladů, na mnohem více peněz přijdou služby advokáta. Připomněl, že VV již dříve navrhly, aby poškozeným - vedle odpuštění poplatků - hradil právní zastoupení stát, a vláda se k předloze postavila záporně. Poslanci ji dosud neprojednali.

Nové pravidlo by se vztahovalo nejen na aktuální novoroční exprezidentovu amnestii, ale také na případné každé budoucí rozhodnutí hlavy státu, které by zastavovalo trestní stíhání.

Jaklovic amina

Autor: tto, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.