Požár Národního muzea způsobil škodu zhruba deset milionů | E15.cz

Požár Národního muzea způsobil škodu zhruba deset milionů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Noční požár střechy Národního muzea v Praze způsobil předběžnou škodu ve výši zhruba deset milionů korun. Příčinu požáru vyšetřují policisté, kteří na místě odebrali vzorky a odeslali je na expertizu do Kriminalistického ústavu. Vyšetřovatelé mimo jiné prověřují, zda požár nezpůsobila například závada na elektroinstalaci. I ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) už po ranní prohlídce muzea konstatoval, že škody na historické budově nebudou tak rozsáhlé, jak se zprvu zdálo.

„Hořelo podstřeší, které tak jako tak musí projít rekonstrukcí. Ani voda hasičů nenadělala v historických sálech větší škody. A to včetně maleb,“ uvedl Herman. Za nejdůležitější pokládá to, že nikdo nebyl zraněn. V této souvislosti poděkoval hasičskému záchrannému sboru za profesionální práci. V noci zasahovalo 129 mužů z 19 jednotek.

Požár, který zachvátil 200 metrů čtverečních střechy, dostali hasiči po necelých dvou hodinách pod kontrolu. Objekt v horní části Václavského náměstí je nyní prázdný, protože se od loňska rekonstruuje. Situace se monitoruje a začínáme dělat opatření, aby nedošlo k dalším škodám,“ řekl ČTK generální ředitel muzea Michal Lukeš. Škody se budou průběžně vyčíslovat a uplatňovat vůči zhotoviteli stavby, který za budovu, která je národní kulturní památkou, nese odpovědnost.

Požár podle Lukeše pravděpodobně způsobila stavební činnost při generální rekonstrukci muzea. Vyšetřování podle Adamcové převzala kriminální služba. Během požáru nebyl nikdo zraněn, jeden z členů ostrahy staveniště se nadýchal kouře a byl preventivně převezen do nemocnice k ošetření.

Budova je vyklizená, nenacházejí se v ní žádné sbírky ani další majetek. Na jaře 2015 byla předána zhotoviteli stavby sdružení M-P-I, skládající se z firem Metrostav, Průmstav a Imos. Na základě podmínek stanovených Národním muzeem byl zhotovitel stavby povinen uzavřít pojistku na jednu miliardu korun. Mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha řekl, že pojistka na tuto částku je uzavřena u pojišťovny Generali. „Budova je stoprocentně pojištěna, a to i na tyto případy, které se mohou na stavbě stát,“ uvedl.

Podle informací ČTK se za nejpravděpodobnější příčinu zatím považuje závada na elektroinstalaci, podle předběžného ohledání se mohl přehřát ventilátor nebo přístroj na likvidaci azbestu. Hořet zřejmě začalo v jedné místnosti o velikosti zhruba tři krát tři metry, odkud se oheň rozšířil do druhé, zhruba stejně velké místnosti. Následně prohořela střecha, která se ale stejně měla v rámci rekonstrukce sejmout.

Dopad na průběh stavby a harmonogram rekonstrukce bude podle Lukeše upřesněn po detailním zjištění škod. Podle původních plánů má skončit v říjnu 2018.

Požáry v Praze postihly Národní divadlo i Veletržní palác
12. srpna 1881 - Požár Národního divadla v Praze, jehož příčinou byl žhavý uhlík zapadlý při klempířských pracích na střeše do okapu. Nové divadlo vyhořelo do základů.
29. ledna 1896 - Požár Odkolkových mlýnů na Malé Straně.
1. září 1925 - Požár věže chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně.
10. ledna 1927 - Požár pevnosti na Vyšehradě.
21. prosince 1925 - Požár Masarykovy koleje v Bubenči.
14. února 1945 - Po bombardování Prahy spojeneckými letadly hořel klášter Na Slovanech.
8. května 1945 - Hořela Staroměstská radnice.
1947 - Popelem lehly hostivařské ateliéry.
30. října 1973 - Hořelo v Lucerně, ze zasažených bytů vyprostili hasiči asi 40 osob, jeden nájemník uhořel. Požár vznikl ve strojovně výtahu.
14. srpna 1974 - Požár ve Veletržním paláci v Holešovicích, který způsobilo samovznícení fermeže.
25. října 1991 - Shořel Bruselský pavilon na Výstavišti, příčinou byla nedbalost při používání elektrického spotřebiče. Škoda dosáhla 84 milionů (podle některých zdrojů 40 milionů).
28. srpna 2000 - Hořel objekt bývalého pivovaru na Vinohradech, požár zničil celou budovu a způsobil škodu přes 90 milionů korun. Příčinou byla neopatrnost dělníků při demontáži technologických zařízení.
12. listopadu 2005 - Shořelo dřevěné divadlo Globe ve výstavním areálu v pražských Holešovicích. Repliku alžbětinského divadla postavenou v roce 1999 oheň zcela zničil. Požár nikoho nezranil. Škoda činila asi deset milionů korun.
16. října 2008 - Požár zachvátil secesní Průmyslový palác na pražském Výstavišti, zničil jeho levé křídlo. Praha dostala od pojišťoven 181 milionů korun, požadovala ale 1,2 miliardy.
12. února 2016 - Hořela střecha historické budovy Národního muzea v Praze v horní části Václavského náměstí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video