Praha emitovala eurodluhopisy za 4,9 miliardy korun

České dluhopisy mají rekordně nízký úrok

České dluhopisy mají rekordně nízký úrok Zdroj: Kolaz E15

Hlavní město ve spolupráci s ČSOB a UniCredit Bank emitovalo eurodluhopisy v objemu 200 milionů eur, zhruba 4,9 miliardy korun. Výtěžek chce Praha využit na strategické investiční akce.

„Zájem investorů, který dvojnásobně překonal nabízený objem dluhopisů, a dosažený úrok závazku dokazují, že hlavní město Praha je i v současné ekonomicky turbulentní době důvěryhodným a stabilním subjektem,“ uvedl náměstek primátora Jiří Vávra.

Dluhopisy jsou kotovány na Lucemburské burze a budou zajištěny proti kurzovému a úrokovému riziku. Splatné jsou 3. července 2023 a ponesou roční kupon ve výši 3,125 procenta. Většina emise byla upsána zahraničními investory z převážně západoevropských zemí a nabízený objem byl více než dvakrát přepsán.

Podle Vávry se jedná o jednu z největších transakcí na kapitálových trzích pro tuzemského emitenta a největší emisi komunálních eurodluhopisů v historii České republiky.

Vydání dluhopisů chválilo zastupitelstvo loni v září kvůli dluhům za velké investiční akce, mimo jiné na stavbu jihozápadní části městského okruhu a tramvajové tratě Hlubočepy - Barrandov.

: