Praha zakáže noční pití alkoholu na dalších místech, včetně náplavek

Praha zakáže noční pití alkoholu na náplavkách

Praha zakáže noční pití alkoholu na náplavkách Zdroj: TRADE CENTRE PRAHA

Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, schválili zastupitelé s platností od července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití platit od půlnoci do 09:00. Nově rovněž bude pro postih stačit mít otevřenou lahev alkoholu, zatímco dosud museli strážníci přistihnout konzumenta přímo při pití.

Vyhláška, která vyjmenovává stovky míst, kde je pití alkoholu zakázáno, byla naposledy novelizována v roce 2013. Podle primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN) je cílem novelizace jednak zlepšit vymahatelnost zákazu a také aktualizovat seznam na základě vývoje města a požadavků jednotlivých městských částí.

Náměstek dodal, že vyhláška je primárně zaměřena na lidi, kteří se kromě popíjení dopouštějí také závadového chování a ruší ostatní obyvatele. V takových případech zákaz umožňuje městským strážníkům je pokutovat. „Vytvoříme mapu, kde budou ta místa zakreslená, která bude přístupná i v mobilní aplikaci,“ řekl dále Hlubuček.

Pití alkoholu bude nově zakázáno mezi půlnoci a 09:00 na náplavkách podél Dvořákova, Rašínova a Masarykova nábřeží, na nábřeží Ludvíka Svobody a na Hořejším nábřeží na Smíchově. Město tím podle vyjádření svým zástupců reaguje na výhrady a stížnosti zvláště obyvatel Podskalí, kde bývá do pozdních hodin ruch způsobený soukromými party návštěvníků náplavky.

Konzumace alkoholických nápojů nebude povolena rovněž na dětských hřištích a v blízkosti školních a zdravotnických zařízení. Zakázána bude také konzumace alkoholu v okruhu sta metrů od vstupů do stanic metra a na nástupištích pro veřejnou dopravu.

Zákaz nebude podle dokumentu platit 31. prosince a 1. ledna ve dnech silvestrovských a novoročních oslav. Výjimku ze zákazu budou mít také plánované akce jako vinobraní, koncerty nebo sportovní akce, dále pak zahrádky restaurací a stánky s občerstvením.

Vyhlášku nepodpořili koaliční Piráti. „Žádný problém nevyřeší. Zákazu otevřených lahví se každý vyhne lahví s víčkem nebo zátkou. Hluk na ulicích navíc většinou dělají lidé, kteří se už napili v hospodě a jenom se přesouvají na jiné místo,“ uvedl k tomu primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Zároveň navrhl hlasovat zvlášť o zákazu v okolí zdravotnických zařízení a v parcích, v obou případech se většina zastupitelů vyjádřila pro omezení.