Přebytek české platební bilance je nejvyšší v historii | E15.cz

Přebytek české platební bilance je nejvyšší v historii

ČTK

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 73,6 miliardy korun. Přebytkový byl potřetí za sebou. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka.

Poslední tři roky, kdy byl běžný účet v plusu, bylo první takové období od vzniku České republiky. V předchozím období byla platební bilance schodková. Předloni byl přebytek 41,4 miliardy korun, v roce 2014 to bylo 7,48 miliardy Kč.

Za loňským rekordním přebytkem platební bilance stála především bilance zahraničního obchodu, uvedla Jana Steckerová z investičního bankovnictví Komerční banky. "V letošním roce však předpokládáme, že přebytek běžného účtu dosáhne ani ne poloviční úrovně. Za horšením bude stát nižší přebytek bilance služeb, vyšší výplaty dividend do zahraničí, ale i nižší příliv peněz z fondů EU," doplnila. Vnější pozice ČR ale podle ní zůstává víc než dobrá, což bude vytvářet tlak na posilování koruny.

České zemědělství vyváží málo, schodek obchodu se prohloubil

Bilance zboží a služeb skončila loni v přebytku 354,2 miliardy korun, o rok dřív byl přebytek zhruba 286 miliard. U přímých investic centrální banka zjistila záporné saldo 126,4 miliardy korun, loni byly v plusu 26,6 miliardy korun.

Z loňských měsíců byla platební bilance ve schodku v dubnu, červnu, červenci a srpnu a potom v prosinci, kdy běžný účet skončil v minusu 22,1 miliardy korun. Větší schodek loni ČNB zaznamenala jen v červenci. V ostatních měsících byl přebytek, největší 42,8 miliardy korun v únoru.

Průmysl loni dál rostl navzdory nestabilnímu strojírenství

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!