Průměrná mzda rostla nejrychleji od roku 2009, překonala 28 tisíc | E15.cz

Průměrná mzda rostla nejrychleji od roku 2009, překonala 28 tisíc

Jablotron
Jablotron
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK, bru

Průměrná mzda v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupla o 1046 korun na 28 152 korun, tedy o 3,9 procenta. To je nejrychlejší nominální růst od roku 2009. Reálně, po odečtení inflace, mzda vzrostla o 3,8 procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Za celý loňský rok se mzda zvýšila o 860 korun na 26 467 korun. Ceny ale loni vzrostly o 0,3 procenta, reálně se tedy výdělek zvýšil o 3,1 procenta.

„Tempo růstu mezd se v posledním čtvrtletí loňského roku udrželo na úrovni předchozího kvartálu, díky nižší inflaci ale znamenalo pro peněženky zaměstnanců výraznější zlepšení. Reálný přírůstek mezd byl nejvyšší od posledního kvartálu roku 2009. Celoroční růst mezd očištěný o inflaci byl dokonce nejvyšší od roku 2007,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Hlavními příčinami jsou podle něj dobrá ekonomická situace podniků a růst minimální mzdy. „Kombinace obou faktorů vedla k výrazně většímu přidávání na mzdách v podprůměrně placených profesích,“ uvedl Sobíšek.

Svou roli sehrál i nedostatek zaměstnanců. Růst mezd je tak i výsledkem snahy firem si udržet zaměstnance a nebo najít nové pracovní síly, upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler.

Příjmové rozdíly se zmenšily

Ještě výrazněji než průměrná mzda posílil mzdový medián, který ve čtvrtletí meziročně stoupl o 5,4 procenta na 23 745 korun. U mužů byla tato střední mzda 26 156 Kč, u žen byla o 5090 korun nižší. Osmdesát procent zaměstnanců podle ČSÚ mělo v loňském čtvrtletí výdělek mezi 11 226 a 45 830 korunami.

Cz Wages

Podle profesí si nejvíce polepšili zaměstnanci v pohostinství a ubytování, v realitních kancelářích a administrativní zaměstnanci včetně najímaných agenturních zaměstnanců.

Letos mzdy porostou ještě více

Spotřebitelské ceny se zvýšily ve čtvrtém čtvrtletí o 0,1 procenta. Objem mezd stoupl o 5,7 procenta a zaměstnanců přibylo o 1,8 procenta. V podnikatelské sféře statistici zaznamenali v tomto období nominální nárůst průměrné mzdy o 3,9 procenta a reálně o 3,8 procenta. V nepodnikatelské sféře se výdělek zvýšil nominálně o 3,7 procenta a po odečtení inflace o 3,6 procenta.

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské mzdy porostou i letos. „Očekáváme průměrný růst mezd okolo 3,5 procenta po očištění o růst spotřebitelských cen,“ uvedla. Loni mzdy očištěné o inflaci rostly o 3,1 procenta.

Z časové řady průměrných mezd plyne, že od počátku století se výdělky zvyšovaly stále méně a v letech 2012 a 2013 reálně klesly. Tento nepříznivý vývoj byl zvrácen v roce 2014 a v průběhu loňského roku se pak reálná kupní síla výdělků dostala zpět a nad úroveň roku 2011, uvedli statistici.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.